[Home][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Kontakty-Odkazy]

Program přednášek Skautské univerzity

 


Aktualizace:

Dnes je:

PROGRAM SKAUTSKÉ UNIVERZITY - Archiv

Texty přednášek jsou zveřejněny na základě souhlasu jejich autorů. Najdete je pod jednotlivými názvy přednášek jako odkazy

2006-2007 - 9.cyklus

2005-2006 - 8.cyklus

2004-2005 - 7.cyklus

2003-2004 - 6.cyklus

2002-2003 - 5.cyklus

2001-2002 - 4.cyklus

2000-2001 - 3.cyklus

1999-2000 - 2.cyklus

1998-1999 - 1.cyklus

 

2006-2007 - 9.cyklus

Kdy:

Přednášející:

Téma - červené přednášky jsou teprve před námi, modré jsou ty, které již proběhly, pokud jsou podtrženy, kliknutím se dostanete na teze přednášky

25. září 2006

RNDr.
Vladimír
Lemberk

Skauting a cestování

RNDr. Lemberk, který řadu let vedl svůj skautský oddíl, je nyní  zoologem Východočeského muzea v Pardubicích a  při svých fotografických cestách  za přírodou a za  zvířaty,  navštívil  již 48 zemí. Ve své přednášce  na  pozadí  znamenitých fotografií prezentuje nejen celou řadu  praktických cestovatelských  zkušeností  ze svých přírodovědných expedic z celého světa , ale také filosofii a smysl jeho  poznávání  pro osobnostní růst. Originální, nekomerční a kreativní  způsob poznávání přírody, lidí, jejich kultury a architektury  v různých koutech planety je velikým obohacením pro každého člověka.  Pro začínající  skautské cestovatele je k dispozici v blízkém sousedství nádherná příroda Karpat začínající Slovenskem , Podkarpatskou Rusí a končící Rumunskými horami s přírodou dosud málo poznamenanou civilizací a kterou autor důvěrně zná.

27. listopadu 2006

Radek
Drahný

Co chcete vědět o Krkonošském národním parku?

Radka Drahného známe z televizní obrazovky jako mluvčího Správy národního parku a my na něho můžeme prozradit, že je to Pardubák, který  skautoval v 6.oddílu a stal se i zakládajícím členem pardubického roverského kmene PARS, se kterým se toulal po Šumavě v letech 1992-1993. Snad každý z našeho regionu udělal své první krůčky na opravdových horách právě v Krkonoších. Přijďte, abyste spolu s výborným, vystavujícím  fotografem poodhalili oponu hustých mlh a tmavých mraků, za kterou společně najdete Krkonoše takové, jaké je dosud neznáte, přijďte, abyste se zeptali na  Krkonoše současné i budoucí i na jejich problémy.

29. ledna 2007

Lubor
Šušlík

Junácký odboj  za druhé světové války

Bratr  Šušlík – Bill, který skautoval od svých 10 let představuje žijící legendu jednoho z nejmladších bojovníků o Rozhlas a na pražských barikádách z května 1945, kdy jako vedoucí ilegálního oddílu, ve svých 17 letech unikl v posledních dnech války o vlas trestu smrti. V 50. letech byl komunistickým režimem půl roku vězněn pro velezradu, aby nakonec pro nedostatek důkazů musel být propuštěn. Je nositelem celé řady nejvyšších skautských i dalších odbojových vyznamenání. Mediálně je znám vytvořením unikátního modelového souboru: "Československá armáda v r.1938", vystavovaného v pevnosti Dobrošov, který je jeho skautským daremk oživení paměti národa. Již 18 let je oblíbeným turistickým průvodcem v Evropě i v řadě exotických oblastí.

26. března 2007

Prof.
Helena Illnerová
DrSc.

Biologické hodiny v nás

Profesorka Helena Illnerová DrSc. po válce skautovala v Praze, aby v letech 1975 – 1985 za totality vedla dětský oddíl při současném průkopnickém základním výzkumu v oboru chronobiologie, jehož výsledky i organizátorské schopností ocenila Akademie věd (AV) volbou na post svého předsedy v letech 2001 –2005 a mezinárodní vědecká komunita pak za členku Evropského poradního výboru pro výzkum. Autorka nás ve své přednášce provede  dobrodružstvím poznávání záhad denních rytmů v živočišné říši i v člověku odhalením hodinových genů a synchronizací centrálních hodin v mozku s vnějším světem. Znalost tohoto složitého časového systému pak umožňuje pochopit chování člověka v čase. Přítomnost Prof. Illnerové umožní posluchačům dozvědět se také  o popularizačních programech a aktivitách AV, určených především pro mládež, talentovanou pro vědecký výzkum.

28. května 2007

Zbyněk
Jiroušek

Skautský vůdce včera, dnes a zítra

Skautský vůdce je klíčovou osobností skautského výchovného systému. Které jeho vlastnosti a schopnosti jsou nezávislé na době a které naopak jsou dobou výrazně poznamenány? Jaké požadavky na něho klade měnící se civilizace, čím je schopen zaujmout dnešní generaci?
Na tyto složité otázky hledá ve své přednášce na pozadí obrazové datashow odpověď dlouholetý vedoucí skautské Lesní školy Stříbrná řeka, která dlouhodobě hledá nové formy výchovy
 skautských vůdců, současně i  člověk, který vystoupil na kavkazský Elbrus i alpský Mont Blanc, ale také  člen náčelnictva chlapeckého kmene za pardubický kraj - Zbyněk Jiroušek – Jerry.

 

2005-2006 - 8.cyklus

Přednášející:

Téma - červené přednášky jsou teprve před námi, modré jsou ty, které již proběhly, pokud jsou podtrženy, kliknutím se dostanete na teze přednášky

Kdy:

MUDr. Jiří Jadrný (Pedro)

Doktorem v krizových místech  světa

Doktor Jadrný mezi skauty známý jako Pedro říká, že schopnost se rozhodovat, nenechat se překvapit  nenadálou  událostí, reagovat na zátěž klidně a účelně, nevzdávat se, jsou vlastnosti, které získával ve své skautské praxi, ale také na skautských expedicích  na Kamčatce, Bajkalu, v Turecku  či v Iránu. Před čtyřmi léty působil  jako lékař v Kosovu a v letošním roce po zhoubné tsunami na Srí Lance, kde léčil děti a pracoval  jako anesteziolog. Získané profesní zkušenosti si MuDr. Jadrný nenechává jen pro sebe, ale předává  je ve zdravotnických kurzech skautům a mládeži v celém regionu. Své příběhy jako výborný fotograf doprovodí i obrazově.

26. září 2005

PhDr. Jan Šolc (Kól)

Etika je pojem, slušnost je čin

Přesvědčení, že v tomto století bude svedena bitva  o mravní principy, které jsou  podstatou našeho přesvědčení a soužití  si uvědomuje stále více lidí na této planetě. PhDr. Šolc, v nedávné minulosti předseda  Etického fóra  ČR, poradce prezidenta Havla, poslanec Národního shromáždění a vynikající rétor a skaut na pozadí  obecných etických pojmů a etických ctností rozvede etiku jako péči o duši a současně jako primum skautské výchovy  zejména při sledování dvou aktuálních etických témat: smyslu života a mravnosti.

28. listopadu 2005

Mgr. Kateřina Wagnerová - Šetková (Kačaba)

Skautská zážitková pedagogika pro střední školu.

Klatovský roverský kmen Segais provozuje již čtvrtým rokem úspěšný projekt zážitkových akcí se skautským resp. roverským programem pro vybraný ročník střední školy. Jedná se o programy vedené skautskými činovníky, které čerpají ze skautské metody a zkušeností. Projekt sklízí  kladná hodnocení ze strany účastníků, pedagogů i samotných organizátorů. V přednášce nahlédneme“ pod pokličku“ přípravy takové akce  a získáme inspiraci pro rozjezd a realizaci vlastních akcí.

30. ledna 2006

Jan Čižinský (Kuklič)

Se skauty na kolách na Islandu

43 účastníků ve stáří 14 – 26 let ze dvou pražských oddílů se ve skautských krojích a s podporou rodičů, sponzorů, Ministerstva školství a  islandských a německých skautů vypravilo na 35 dní do neznáma, aby na kolách ujeli 1800 km po Islandu a za necelých 10 000Kč na jednotlivce prožili dobrodružství na které se nemůže zapomenout. Vedoucí této akce, který na sebe vzal nesmírnou odpovědnost hlavního organizátora bude za obrazového doprovodu vyprávět o přípravách i vlastní realizaci této fantastické expedice.

27. března 2006

Tomáš Maršík (Tom)

Aljaška: divočina kontra civilizace

Autor, absolovent pražské ČVÚTa skaut z  Mladé Boleslavi si splnil svůj dětský sen o Aljašce.Prostřednictvím  programu Work and Travel, agentury Student Agency  si vydělal peníze v národním parku Denali, postavil si v divočině srub, aby v něm sám přežil  až při mínus 40 stupních  aljašskou zimu a v současné době dělá  v rámci výzkumu  znečištěného  ovzduší  doktorát na univerzitě ve  Fairbanksu.Protože svoji přednášku nemůže osobně prezentovat, přiblíží nám svůj příběh  pomocí  odmailovaných diapositivů, hlasového doprovodu a videa. Součástí tohoto experimentu bude i pokus o  bezprostřední kontakt účastníků večera s autorem prostřednictvím internetu  v diskusi na trase Aljaška – Pardubice.

29. května 2006

2004-2005 - 7.cyklus

Přednášející:

Téma - červené přednášky jsou teprve před námi, modré jsou ty, které již proběhly

Kdy:

Roman Šantora,
Mgr. Lenka Tilichová,
Ing. Pavel Matouš

SKAUTING DNES
Tři osobnosti z mladší skautské generace Roman Šantora, pracovník skautského ústředí,Mgr.Lenka Tilichová, redaktorka skautského časopisu Roverský kmen  a   ing. Pavel Matouš , jeden z hlavních organisátorů Skautfestu budou diskutovat naznačenou tematiku  pro Český rozhlas s jeho redaktorem Víťou Troníčkem.

24. září 2004

Roman Šantora

SKAUTING A KOMUNIKACE
Čím je a čím může být skauting pro veřejnost. Rozvoj skautingu závisí mimo jiné na zájmu dětí a na podpoře veřejnosti.Klíčem k jejich získání je komunikace s veřejností. Kdo  patří do veřejnosti a jak s ní komunikovat? Na co slyší a čeho se vyvarovat? Co si o nás myslí ? Jaké obecné zásady platí ? Výsledky sociologického průzkumu a mnoho dalšího.

29. listopadu 2004

Mgr. Petr Fiala,
Ing. Pavel Matouš

PARDUBICKÝ SKAUTING
Protagonisté Skautfestu a aktivní vedoucí skautských a roverských oddílů a jejich akcí presentují a hodnotí přípravy a průběh Skautfestu – oslav 90.výročí  pardubického skautingu. Získané zkušenosti i výchovné  výsledky Zamyšlení  nad koncepcemi dalšího rozvoje skautingu na Pardubicku. Diashow a výstavka

31. ledna 2005

RNDR. Vladimír Lemberk

ZOOLOGICKÉ  EXPEDICE
Autor pracuje jako zoolog a vedoucí  přírodovědného oddělení Východočeského muzea v Pardubicích. Navštívil 43 zemí, včetně těch, pro nás  nejexotičtějších  (např.Borneo, Tibet, Indonesie, Himaláj) a na svých cestách se vždy nejvíce pídí po zvířatech. Studium  naší, ale i exotické  fauny ho přivedlo k fotografování portrétů zvířat, které vystavuje a publikuje. Tvrdí, že každá skautská výprava do přírody i v okolí bydliště, nebo tábora může být zoologickou expedicí. Expediční zkušenosti, diashow, výstavka.

28.března 2005

Miloš Zapletal,
Jiří Klaban:

SKAUTSKÁ VOLBA
Autor a editor patrně světově nejrozsáhlejší skautské encyklopedie o 30 svazcích (přes 5000 stran), nazvané Skautské prameny- Miloš Zapletal bilancuje programové a metodické možnosti skautingu v současné civilizaci a to i na základě skautské literatury ve světě. 

Náčelnictvu a Ústřední radě Junáka, svazu skautů a skautek ČR

Co jsou klíčové kompetence člověka globálního věku a jak  na ně reaguje skautská výchova.? Přírodní genom se stává inspirací Jiřího  Klabana při tvorbě sebevýchovných programů, příspívajících k řešení  problému časového deficitu a kvality skautských programů. Dosavadní zkušenosti: Protomy, Cesta k vrcholu,Cesta kolem světa a Expediční skauting.

Skauting kontra budoucnost

Některé vize jako podklad k diskusi.Doprovodné diapositivy, výstavka.

30.května 2005

2003-2004 - 6.cyklus

Přednášející:

Téma - červené přednášky jsou teprve před námi, modré jsou ty, které již proběhly

Kdy:

PhDr. Jan Frolík CSc.

Archeologie středověku hledá českou minulost
Původem Pardubák a člen poválečného 1.skautského oddílu, který
 stál u vzniku nového oboru u nás: archeologie středověku. Respektovaná osobnost české archeologie a autor celé řady nejen vědeckých studií, ale i popularisující literatury ( Hledání zmizelého věku, Legenda o Ostojovi a dalších, naposledy Archeologické etudy) uvede ve své přednášce, za doprovodu diapositivů, informace o přínosech archeologie středověku k poznání starších českých dějin, o metodách výzkumu a novější informace o výzkumu středověkých měst a vesnic.

31. května 2004

Mgr.Petr Ďoubalík:

Vybavení  do přírody (svět outdooru)
Expert  na vybavení do přírody, spoluautor pravidelné ročenky Malý průvodce světem outdoru, autor článků do outdoorových a skautských časopisů (Skauting,Skaut-Junák, Roverský kmen) a také ilustrátor a autor kresleného humoru  promluví o filosofii moderního vybavení do přírody  s přihlédnutím ke skautským potřebám. Obrazová dokumentace a výstavka.

29. března 2004

RnDr. Martin Bursík:

Stav ekologie v České republice
Skaut, horolezec ve světových velehorách, ekolog a exministr životního prostředí v Tošovského vládě, komunální politik a  expert  v oblasti energetické a ekologické politiky,  bude hodnotit stav ekologie v naší republice ve světle  cesty k trvalé udržitelnosti rozvoje a ve světle svých osobních zážitků ve velehorách i v politice. Co se podařilo, co nikoliv, jaké jsou překážky, co by měli dělat skauti i řadoví občané pro udržitelný rozvoj planety

26. ledna 2004:

Alice Nellis

Inspirace Alice Nellis
Známá scenaristka a režisérka  Alice Nellis, letošní nositelka Českého lva za scenář k filmu Výlet, nositelka celé řady ocenění doma i ve světě, zasedne v křesle pro hosta, aby v rozhovoru s redaktorem českého rozhlasu a skautem Zdeňkem Novákem  poodhalila vývoj své všestranné, moderně řečeno "renesanční" osobnosti, zahrnující schopnosti překladatelské, hudební, výtvarné, počítačové, scénaristické a režijní. O rozvoj všech potenciálních schopností osobnosti  totiž usiluje i skautská výchova.V druhé části večera shlédneme několik  amaterských skautských videošotů s autentickým komentářem scenáristky a režisérky Alice Nellis. Možná někoho bude inspirovat v jeho další tvorbě. Celý večer proběhne ve Vojtěchově sále pardubického zámku.

24.listopadu 2003

RnDr. František Bárta:

Ochrana přírody a krajiny na příkladu CHKO Železné hory.
Pro celé generace pardubáků jsou Železné hory
  nejbližší romantickou přírodou - dnes chráněnou krajinnou oblastí. O tom jak je organisována ochrana přírody v České republice , v Pardubickém kraji a speciálně v Železných horách  promluví za doprovodu diapositivů vedoucí správy CHKO Železné hory, jejich vynikající znalec a fotograf. Ukázky jednotlivých míst, přístup k řešení některých problémů, možnosti zapojení veřejnosti, doporučení návštěv vybraných míst, program NATURA 2000, aneb co nás čeká po vstupu do EU. Výstavka tiskových materiálů pro veřejnost.

29.září 2003

2002-2003 - 5.cyklus

Přednášející:

Téma

Kdy:

PhDr. Jan Šolc:

T0305 - Etická mementa na prahu nového věku
Bývaly staré časy mravnější? Čím je způsobena naše globální krize? Které morální vlastnosti uspišují morální rozklad společnosti? Jak se mu bránit? Co je to sekularizace? Nechuť postmoderního člověka hledat smysl života a rozlišovat správné od nesprávného. Jakou pozici mají skauti v úsilí o povznesení mravnosti a duchovnosti? Na tyto otázky hledá ve své přednášce odpověď skaut a předseda Etického fora České republiky dr. Šolc.

26.05. 2003

Petr Mikeš:

T0303 - Čeští skauti na 20. světovém jamboree v Thajsku
Co všechno předcházelo, než se česká výprava dostala přelomu roku 2002/2003 do Stattahip v Thajsku, místa konání letošního světového setkání skautů. Zpráva o průběhu a české účasti na společném táboření zástupců skautských organizací, které zahrnují celkem 28,5 miliónů skautů a skautek, a kteří nejsou zastoupeni pouze v 7 zemích světa. Obrazová dokumentace a komentář vedoucího české výpravy. 

31.03. 2003

Pavel Trantina:

T0301 - Mezinárodní skauting
Autor - zahraniční zpravodaj Junáka, vedoucí české výpravy na 19. světové skautské Jamboree v Chile a člen vedení naší výpravy na 20. Jamboree v Thajsku – nás seznámí s mezinárodní dimenzí skautingu, která zahrnuje nejen řadu mezinárodních akcí pro všechny skautské generace, ale i možnosti výměnných pobytů, cestování, kontaktů, společného táboření  i chápání světa nebo moderní mezinárodní komunikaci mezi skauty po celé zeměkouli. Přednáška poodhalí “jak na to”.

27.01. 2003

PhDr. Václav Břicháček - Gigant:

T0211 - Netradiční pedagogika na počátku třetího tisiciletí
Psycholog, pedagog a čestný náčelník Junáka nás seznámí s řadou nových trendů v pedagogice reagujících na zcela nové civilizační podmínky, globální problémy i pokles významu hodnotových systémů. Poznatky mající dopad nejen na výchovu skautskou, ale i rodinnou.

25.11. 2002

Jaroslav Pavlíček:

T0209 - Člověk v drsné přírodě, aneb na co jsme přišli v Antarktidě
Autor, který přešel za 41 dní Grónsko a postavil v roce 1989 českou polární stanici na ostrově Nelson v Antarktidě, je odborníkem na přežití v extrémních podmínkách. Bude vyprávět, komentovat videozáznamy z Antarktidy a debatovat o svých zážitcích a zkušenostech. Účastníci večera budou moci získat i přepracované nové vydání Života v drsné přírodě s autogramem. 

30.09. 2002

2001-2002 - 4.cyklus

4.oddíl střediska POLARIS:

T0205 - Skauting ve 4.oddíle Pardubice.
Prezentace nepřerušené 32leté činnosti pardubické čtyřky. Skautský rok, tábory, expedice, setkávání se zahraničními skauty. Historie a dnešek. Diashow, výstava fotografií a památek – a také překvapení.

27.05. 2002

Přístav Sedmička:

T0203 - Po stopách Sedmičky- pardubických vodních skautů
Vývoj od maňásku až po plachetnici na moři představuje 64letá historie i současnost legendární SEDMIČKY, oddílu a posléze střediska pardubických vodních skautů, zachycená i románově skautským spisovatelem Zapletalem. Diashow, video, dramatické umění, jakož i výstava kronik, časopisů a dalších vodáckých relikvií.

25.03. 2002

PhDr. Jiří Pilka:

T0201 - Hvězdy české hudební historie
V některých etapách proniká česká hudba do hudby světové a přednáška našeho předního muzikologa majícího vztah k hudebním Pardubicím chce zachytit i v ukázkách největší osobnosti, kterými česká hudba překročila práh světovosti.

28.01. 2002

RNDr. Petr Rybář:

T0111 - Životní prostředí a světové národní parky
Ekolog, spisovatel a novinář ve své přednášce bilancoval stav životního prostředí na Zemi z hlediska trvale udržitelného rozvoje. Ve své diashow nás provedl vybranými světovými národními parky.

26.11. 2001

Stanislav Voksa - Wimpy:

T0109 - Fotografie a formování osobnosti
Pardubický fotograf, absolvent konzervatoře v oboru výtvarné fotografie, školy lektorů a porotců v Praze, se zabýval malou školou fotografie, fotografickým viděním a besedoval na pozadí výstavky svých prací.

24.09. 2001

2000-2001 - 3.cyklus

MUDr Lubomír Jadrný - Míša:

T0105 - Tulákem po kontinentech

28.05.2001

Ing. Jiří Klaban - Kyb:

T0103 - Expediční skauting a"moje osmitisícovky"

26.03.2001

Pavel Matouš - Ink:

T0101 - Expedice Transasia

29.01.2001

Ing. Jan Jarkovský - Wabi

T0011 - Expedice Norsko

27.11.2000

PhDr.Václav Břicháček - Gigant:

T0002 - Skauting po 10 letech

25.09.2000

1999-2000 - 2.cyklus

Ing. Milan Kudrna:

T0005 - Skauting očima podnikatele

31.05.2000

PhDr. Václav Škop CSc.:

T0003 - Pohybová aktivita a její rozvoj

27.03.2000

MUDr. David Bayer:

T0001 - Psychika moderního člověka

31.01.2000

Doc. MUDr.
Jaroslava
Moserová, DrSc :

T9911 - Unesco-výchova a vzdělání

29.11.1999

Ing. Jiří Klaban - Kyb:

T9909 - Hledání cesty

27.09.1999

1998-1999 - 1.cyklus

Ladislav Rusek - Šaman:

T9905 - Lesní moudrost v moderní civilisaci.

31.05.1999

David Pavlosek - Davy,
Jiří Valášek - Ještěr:

T9903 - Jamboree v Chile

29.03.1999

Jan Kristofori:

T9901 - Vox humana

20.01.1999

Zdeněk Šandera:

T9811 - Mezigenerační komunikace

30.11.1998

PhDr. Václav Břicháček - Gigant:

T9809 - Skauting a civilisce 21.století

28.09.1998

 

      Skautská universita Pardubice  2004 - 2005

Rok 2004 je rokem 90. výročí vzniku skautingu v Pardubicích. Před 90 léty ve školním roce 1913-1914 prof. Josef Chlupáč na pardubické reálce pod dojmem přednášky zakladatele skautingu  profesora A.B.Svojsíka v Pardubicích začal se svými sextány pěstovat skauting a v červenci 1914 se  s nimi dokonce vydal na třítýdenní putování po východní a jižní Moravě.

Toto úctyhodně kulaté výročí oslaví pardubičtí skauti  ve dnech 22. – 25. září uspořádáním SKAUTFESTU, v rámci něhož proběhne řada akcí. Např. na pardubickém zámku to bude seriál diaprojekcí nazvaný  „Na cestě“. Tamtéž  bude k vidění i výstava věnovaná osobnostem pardubického skautingu a literárnímu dílu skautského spisovatele a pardubického rodáka Miloše Zapletala.

Ovšem základní akcí Skautfestu, o kterém bude veřejnost mediálně podrobně informována, bude kompletní funkční skautský tábor na břehu Labe za Wonkovým  mostem  vlevo ve směru na Prahu, kde bude probíhat bohatý program, určený pro děti, mládež, pardubickou veřejnost a skauty. Tohoto programu  se všichni návštěvníci budou moci aktivně zúčastňovat a získávat symbolické výškové metry při výstupu na Mt.Everest. V závislosti na dosažené výšce budou pak jeho účastníci  moci získat některou z cen, darovaných sponzory.

Celé akce se zúčastňuje i Skautská univerzita Pardubice, která v tomto roce zahájí již sedmý ročník své činnosti ve formě dalšího cyklu  pravidelných přednášek, jejichž posláním je hledání inspirací pro skautskou výchovu v novém tisíciletí. Skautská univerzita Pardubice má vlastní webové stránky na adrese: www.skaut.cz/skunipa, na kterých jsou prezentovány nejen všechny dosavadní přednášky , ale i další projekty  univerzity.

Ve skautském roce 2004 – 2005 se přednášky budou tradičně konat opět na pardubickém zámku v přednáškovém sále Východočeského musea a to vždy poslední pondělí v lichém měsíci v 18 hod. při volném vstupu. Vyjímku bude tvořit první přednáška, která se v rámci Skautfestu odehraje na zámku již v pátek 24.září.

^Zpět^


Copyright(c) 2002-2005 J.Klaban. Aktualizováno: