Přednáška z cyklu Skautské univerzity Pardubice dne 25.3 2002

POHLED DO HISTORIE VODNÍCH SKAUTŮ PARDUBICE
Skautská univerzita Pardubice - 25. březen 2002

 

PARDUBICE MAJÍ SICE VÍCE JUNÁKŮ,
ALE JENOM JEDNO LABE,
A NA NĚM
7. PŘÍSTAV VODÁKŮ!!!

1935             Na letním skautském táboře u Lovětínského rybníka začíná br. Břehovský–Bůna organizovat družinu „vodních krys“.

1936             V rámci 1. oddílu se „vodní krysy“ zúčastnily zemského sjezdu v Praze, kde poznaly práci 5. vodního oddílu br. Nováka–Braťky - a bylo rozhodnuto.                                                                                

 1937             Vzniká 7. vodácký oddíl. Po nezdarech se stavbou lodí se vlády nad stavbou uchopil br. Svoboda, kde také oddíl má svou klubovnu. Jsou postaveny 2 pramice (zn. Svoboda) a 9 maňasů.

 1938             Koná se tábor na Lovětíně s báječným loďstvem, stejně pak i roku 1939.

 1939             V listopadu je gestapem zapečetěna klubovna a veškerý majetek je zabaven. Co zbylo, zničil nálet na Pardubice.

 1945             7. oddíl obnovuje svou činnost. Kapitánem se stává Jurka Vajsar. Za klubovnu se podařilo získat dřevěný srub pod železniční tratí. Pro nedostatek stanů se ještě tábor nekoná, ale uskutečňuje se kormidelnický kurz na Kladivu. 6. září vyšlo první číslo HROŽRAMROVA.

 1946             Redaktorem HROŽRAMROVA se stává Miloš Zapletal – Zet. a s pomocí družin se u br. Svobody staví 4 pramice, které jsou slavnostně při armádním dni pokřtěny (HROCH, ŽRALOUK, MROŽ, VOKOUN). Kapitánem je br. Jiří Chráska-James a uskutečňuje se tábor na Seči pod Klokočovem. V září nastupuje James na vojnu a kapitánem se stává Buňa. Je rozhodnuto, že si vybudujeme klubovnu s loděnicí. Pořádáme mikulášskou zábavu U Žáby.

 1947             Získáváme malou chalupu ve Františkově v Krkonoších. Funkce kapitána se opět ujímá James. Je postaveno 7 maňasů a každý si dělá pádlo. Sjíždíme Opatovický kanál a na Seči se uskutečňuje měsíční tábor. Starší ještě sjíždějí Vltavu. Pomáháme při natáčení filmu „Na dobré stopě“.

 1948             Začínáme budovat novou klubovnu na břehu Labe. Jde o montovaný dřevěný barák po německé armádě. Pořádáme další mikulášskou zábavu v Husově sboru. Stálý tábor je na Vranovské přehradě. Začíná sloužit nová klubovna s loděnicí.

 1949             Vše dobré končí, a tak se koná alespoň poslední putovní tábor starších po Váhu a mladší jedou na Slovensko. Klubovna, lodě i ostatní veškerý majetek přešel do rukou ČSM. Někteří členové odcházejí do vodáckých jednot, dvojice Slepička – Hendrych získává v letech 1961-63 titul mistrů ČSR ve slalomu a stávají se mistry světa v Jugoslávii v roce 1955.

 1968             Vše začíná znovu. Kapitánem se po více jak 20 letech stává opět James, za klubovnu máme 1 místnost Svazarmu, který nám poskytuje i 2 staré pramice. Pro materiálové potíže se tábor ještě nekoná. V listopadu se vzdává funkce kapitána James a tuto funkci přejímá br. Jaroslav Vondra-Děda, zástupcem je br. Lehký-Ritt a lodivodem br. Miroslav Mareš-Braťa.

 1969             Oddíl získává za klubovnu 2 místnosti v Kostelní ulici (dnes Hotel 100). Kupujeme starší nákladní auto a uskutečňuje se stálý stanový tábor nad rybníkem v krásném prostředí Trhové Kamenice. Vyřazené stany dostáváme od Tesly. V prosinci opět začíná vycházet HROŽRAMROVO.

 1970             V lednu je nám oznámeno, že musíme opustit klubovnu v Kostelní ulici. Podařilo se získat jednu místnost v baráku Svazarmu u hřiště Tesly. Za pomoci ORJ kupujeme 2 pramice a začínáme sjíždět místní řeky. Stálý tábor je opět v Trhové Kamenici a má tentokrát tvar lodi. V září na tomto tábořišti uskutečňujeme střediskové závody, bohužel opět poslední ve skautských krojích. A to zrovinka v době, když jsme získali objekt bývalé hydroelektrárny. Oddílová rada po slučovací konferenci dlouho uvažovala zda ukončit činnost a veškerý majetek opět předat SSM, nebo pokračovat v činnosti. Nakonec to vyřešila rada br. Plajnera. Aby se mohla uskutečnit přestavba klubovny, prodáváme programy na Zlaté přilbě.

 1971             Abychom překonali pokoření, každý volný den pracujeme na rekonstrukci hydroelektrárny na klubovnu. Opět táboříme v Trhové Kamenici a ještě sjíždíme řeku Lužnici.

 1972             V únoru přijíždějí redaktoři „STEZKY“, aby udělali reportáž a konfrontaci s knihou „SEDMIČKA“. Tábor je opět v Trhové Kamenici – ale bohužel poslední, neboť rybník je prohlášen za přírodní rezervaci. Pak následuje ještě puťák po Vltavě.

 1973             Úzká spolupráce s oddílem Albatros Nové Město, Stopaři Nymburk, Vikingové České Budějovice. Putovní tábor Lužnice a Sázava. V prosinci je kolaudace a otevření Hydrovky.

 1974             Návštěva loděnice v Děčíně. Nalezeno nové tábořiště pod přehradou v Pařížově, kde se uskutečňuje v srpnu první tábor.

 1975             Putovní tábor po řece Hronu. Vzniká nový seriál závodů F1.

 1976             Tábor Pařížov. V zimě začínáme využívat chalupu Stavoprojektu v Jánských Lázních.

 1977             V dubnu a červnu přijíždí Československá televize a natáčí pro pořad Vlaštovka film ze života SEDMIČKY. Putovní tábor po řece Ohři. Další ročník „Zlaté želvy“ a poslední plavba s karnevalem masek.

 1978             Velké setkání všech členů z roku 1968 na chatě v Trhové Kamenici. Stálý tábor na Pařížově tento rok nečekaně navštívila kontrola KV SSM a bylo zle (totem, tee-pee, kravská hlava atd.). Hned poté OV KSČ. Děda jde na koberec. V očekávání nejhoršího se podniká ještě puťák po Lužnici.

 1979             Před konáním putovního tábora po Vltavě obdržel Děda příkaz k zákazu činnosti pro skautské myšlenky. A tak, aby se mohlo pokračovat v činnosti, stává se kapitánem oddílu Miroslav Mareš-Braťa.

 1980             Putovní tábor po Hronu. Aby mohla pokračovat práce „vodních krys“, vstupují starší do Svazarmu, předsedou se stává Zdeněk Odvody, o rok později Děda. Obohacujeme se tak o nové laminátové pramice a kanoe.

 1981             Tábor na chatě potápěčů v Trhové Kamenici.

 1982             Putovní tábor po Ohři.

 1983             Tábor na Pařížově.

 1984             Při automobilové nehodě umírá bývalý kapitán SEDMIČKY br. Jiří Chráska-James. S oddílem začíná pracovat Jiří Černík-Otecko. V květnu otevíráme Chrudimku. Putovní tábor po řece Vltavě.

 1985             Opět po třech letech tábor na Pařížově.

 1986             První naše účast na závodu O pohár ČSPLO v Praze. A hned vítězíme. Do práce se zapojuje člen z let 1968 Pavel Mücke-Miki. Putovní tábor Hron. V září se na Jamesově chatě setkávají členové SEDMIČKY z let 1945.

 1987             Tábor na přehradě v Pařížově.

 1988             Tábor v Pařížově za účasti bývalých členů. Pak ještě puťák po řece Sázavě. V rámci Svazarmu jsme pořadateli Kotorského závodu na Loučné, Labi a Chrudimce. V rámci Brontosaurů pomáháme po dva dny na obnově zahrady na zámku v Náchodě.

 1989             Tábor Pařížov. Pořádáme další ročník Kotorského závodu. A UŽ JE TO TADY! 28. prosince Ministerstvo vnitra uznává konečně organizaci JUNÁK! Zase máme své modré košile.

 1990             V březnu je tajným hlasováním zvolen do funkce kapitána SEDMIČKY Děda. Provádí se nábor nováčků, což má za následek vznik 12. oddílu vlčat (pulců), kde se kapitánem stává br. Libor Jirout-Akela. Další ročník „O oddílového bambulu“. Br. Vajsar-Jurka svolává staré členy a je vytvořen 13. oddíl oldskautů, jehož kapitánem je zvolen Václav Volf-Pukavec. Pomoc lesní školce v Přelouči. Po dlouhé době 5. května u táborového ohně skládá řada bratří skautský slib. Pokus o pořádání svateb na vodě. První tábor pulců na přehradě Pařížov vede Děda, 7. oddíl jede putovní tábor po Berounce. 1. září se oddělujeme od 1. střediska a tvoříme vlastní vodácký přístav. Kapitánem 7. oddílu je Miki, přístavním kapitánem děda. V září vzniká 17 oddíl žabiček, když kapitánkou se stává M. Mückeová-Máša. 7. oddíl vedený Mikim odjíždí na setkání s prezidentem V. Havlem-Chrobákem na Hrad. Začíná se budovat loděnice.

 1991             Zimní pobyt na chalupě v Jánských Lázních tráví 7. oddíl a pak i 12. oddíl. V dubnu končí kormidelnický kurz v Trhové Kamenici. Na Pařížově je stálý tábor 12. oddílu pulců společně s 12. oddílem z Prahy. 7. a 17. oddíl mají společný stálý tábor u Stěnkova. Jede se obnovený závod „Přes tři jezy“ v Praze, kde získáváme 2. a 3. místo.

 1992             V květnu bojujeme v Praze o „Pohár ČSPLO a 13. přístavu vodních skautů“, kde získáváme všechna první pořadí a pohár. Letní tábor na Pařížově má 2 běhy. Na prvním je 12. a 17. oddíl, na druhém pak 7. oddíl a 13. oddíl br. Mišky-Myšáka z Prahy. Účastníme se Atletického přeboru pořádaného 6. střediskem. V prosinci naši klubovnu navštěvuje Miloš Zapletal-Zet a br. Břicháček v rámci kormidelnického kurzu.

 1993             V únoru je přístavní sněm, který potvrzuje kapitánem přístavu Dědu a přístavným Braťu. Vedením 7. oddílu je pověřen Roman Melounek-Meloun a 17. oddílu Petra Shejbalová. Té začíná pomáhat Hana Valešová-Plotice. V květnu zajišťujeme sraz K+K na Seči včetně orientačního závodu. Pohár ČPL. Stálý tábor 7., 12. a 17. oddílu na Pařížově, 17. oddíl jede ještě puťák po Sázavě. Tři jezy v Praze, kde nečekaně jsou žabičky třetí. Kochánovice – slib na sněhu. Po táboře se kapitánem 7. oddílu stává Vojtěch Černík-Datel (Meloun odešel na VS).

 1994             Přijíždí br. Waardijk z Holandska a je uzavřena spolupráce s holandskými skauty. Pořizujeme si kopyto na pramice, které nám vyrábí firma NOE Pardubice. Softbal mezi námi a 5. oddílem 6. střediska znamená vítězství 44:22. 14. května slavíme výročí 80 let skautingu v Pardubicích – účastní se br. Vosátka-Grizzly, Hájek-Jack, starosta Navrátil, J. Hold-Amater. Uskutečňuje se křest 6 pramic. Tábor všech oddílů v Pařížově, 12. oddíl ještě splouvá Lužnici. 17. oddíl přebírá Plotice za Patru, která bude rok v Anglii. Tři jezy v Praze – 1. místo 17. oddílu.

 1995             V dubnu po vítězství v akci „Střecha“ získáváme do pronájmu TZ Seč, když velký podíl na získání měl Jurka. Při závodech ČPL přebíráme putovní cenu do věčného majetku za jasné vítězství. Uskutečňuje se první tábor na Seči (12. oddíl + žabičky). První ročník „Sedmiboje Sedmičky“.

 1996             Přístavní sněm. Kapitán přístavu Děda, přístavný Prokop Jícha-Sam, správce Seče Radek Hladký-Lavečka. Pořádáme SKARE 1996 na Seči za účasti 120 vodáků. Setkání na Seči všech členů z roku 1968. Opět tábor na Seči (7. a 12. oddíl), druhý běh 17. oddíl. Po Ohři putuje 12. oddíl.

 1997             Účast na NAVIGAMU 1997, který se opět koná na Orlíku, kde je na pořadu i závod oplachtěných pramic P 550. Tábor na Seči nejprve 12. oddílu, po něm 17. a 19. oddíl. Na Hron vyráží 7. oddíl. Oslavy 60. let Sedmičky.

 1998             Smutek nad úmrtím Jirky Vajsara-Jurky. Začátek nácviku na oplachtěných pramicích P 550 na Seči. Zde se také koná další SKARE – závod oplachtěných pramic s účastí 108 závodníků. Tábor Seč (7. a 12. oddíl), 7. oddíl puťák po Vltavě, 17. oddíl na Hronu. Na Třech jezech v Praze bereme 3 první a jedno 4. místo. Pořádáme v Pardubicích SKAPA (skautská pádla) – 17. oddíl 1. místo v Ranově memoriálu, 7. oddíl 1. místo v Braťkově memoriálu.

 1999             Otevření Skautského domova s klubovnou pro náš 17. a 19. oddíl. Ještě SKARE na Seči s účastí 200 závodníků. Pro všechny zajišťuje jídlo Plotice a spol. V plachtění máme konečně 3. místo. Zloději navštěvují klubovnu a kradou poháry ze 3 jezů. Zase pořádáme SKAPA. Tábor Seč, puťák 17. oddílu po Berounce, 7. oddíl na Vltavě. Na Seči je společně s naším 19. oddílem i 17. oddíl z Nového Města nad Metují.

 2000             Dochází ke spojení 17. a 19. oddílu, kapitánkou se stává Džína. 1. – 4. června akce NAVIGAMUS 2000 a největší účast na akci – 900 vodáků. Další 3 jezy v Praze. V říjnu den otevřených dveří klubovny.

 Zpracoval: Jaroslav Vondra – Děda