Výprava Junáka na 20. světové jamboree Thajsko 2003

Skautská univerzita Pardubice - 31. března 2003

Petr Mikeš – Kocourek, vedoucí české výpravy

Z úvodu pro závěrečnou hodnotící zprávu pro Náčelnictvo Junáka:

Pomalu uzavíráme jednu významnou událost našich životů. Zřejmě ne tu nejdůležitější, ale také ne nevýznamnou. Velká část přípravného týmu strávila na přípravě naší výpravy téměř dva roky. Z  vůdců oddílů a dalších skautských činovníků se museli na tuto dobu stát také odborníci na logistiku, komunikaci s médii, tlumočníci, designéři, národopisci, manageři. Zároveň však nesměli přestat být právě těmi skautskými vůdci, kteří vedou mladší účastníky k naší reprezentaci a ukazují jim i další zákoutí skautské stezky, spočívající v mezinárodním přátelství. Na jamboree jsme dokázali zaujmout nejenom našimi podsadami, prezentačním stánkem, rukodělnými aktivitami nebo recepcí, ale i skautským chováním, spojeným s přátelským duchem. Některé věci se povedly téměř přesně tak, jak jsme si předsevzali. Opravdu kvalitní byla naše prezentace na jamboree, velmi dobré bylo pokrytí naší účasti ve vnitrostátních médiích, které pomohlo ve vytváření povědomí o Junáku na veřejnosti,   podařilo se předat něco z jamboree také nazpět dovnitř hnutí, aby se nestalo akcí jen několika vybraných. Některé věci se ale také úplně nepovedly, nebo ne tak jak jsme si původně představovali. Největším problémem se ukázalo jako obvykle hospodářské zajištění výpravy, především při shánění finančních prostředků. Nakonec jsme však skončili v rámci možného schváleného schodku. Námětů k dalším zlepšením však může být celá řada. … Na konci tohoto úvodu bych chtěl poděkovat členům přípravného týmu, kteří obětovali množství svého volného času, vedle svých dalších skautských povinností, výpravě. Bez této práce by nikdy nemohla být česká účast na jamboree úspěšná. Bylo mi ctí být vůdcem takovéto výpravy.

Petr Mikeš – Kocourek

vůdce výpravy a přípravného týmu

Základní údaje

20. světové jamboree se uskutečnilo od 28. prosince 2002 do 8. ledna 2003 v thajské provincii Chonburi, na přímořské pláži Sattahip. Účastnilo se jej na 20 tisíc skautů a skautek a okolo 6 tisíc dobrovolníků v rámci Mezinárodního servisního týmu (dále jen IST) z přibližně 150 členských států světové skautské organizace. Na místě jamboree bylo celkem okolo 35 tisíc osob.

Junák byl zastoupen výpravou, která se skládala ze 67 osob. 45 mladších účastníků, 5 vedoucích k dětem, 14 členů IST a 3 členové vedení výpravy (vedoucí, jeho zástupce, oficiální reprezentant Junáka). Výprava byla rozdělena na jamboree do 1 českého tábora (36 dětí a 4 vedoucí) a 1 družiny (9 dětí a 1 vedoucí), která byla v mezinárodním oddíle, kde necelou jednu družinu tvořila také slovenská výprava.

Počátek příprav

duben 2000 – schválení prvního projektu ÚRJ

podzim 2000 – informace ORJ a skrz skautské časopisy pro zájemce o účast

květen 2001 – první setkání přípravného týmu