[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]
Skautská univerzita-vznik
(Projekty + historie)(Skautská univerzita-její filosofie)(Skautská univerzita-vznik)

Úvod:

Pozorováním a přemýšlením o skautském okolí jsem dospěl k názoru a myšlence hledat nějaký účinný nástroj, který by pomáhal v tom, aby se ze skautské organizace stala organizace vysoce funkční, reflektující výrazné civilizační změny včetně těch negativních. Zčásti inspirován Universitou třetího věku proto dávám k úvaze zřízení "institutu" regionální Skautské university Pardubice.

CO:

1. Universita určená pro všechny skautské generace jako součást celoživotního sebevzdělávání a skautského životního stylu.
  2. Universita jako průvodce mladšího skauta a skautského činovníka současnou civilizací (informační společnosti z hlediska přežití skautských idejí v třetím tisíciletí).
  3. Universita jako zdroj nových nebo důležitých poznatků (přednášky) a současně jako dílna umožňující hledání nových cest.
  4. Universita jako zásobárna a shromaždiště nových idejí, myšlenek, námětů, vedoucích k realizaci VIZE 2005.
  5. Universita jako základna expediční, experimentování, ověřování nových postupů a metod a výzkumu např. sociologického, ekologického a psychologického mezi mládeží.
  6. Universita jako platforma pro výměnu informací, programů, materiálů, pro uplatňování nových nápadů a námětů a pro spolupráci a participaci pro všechny, kteří o to mají zájem.
  7. Universita jako základna pro pěstování, šíření a propagaci vysokého skautského morálního standardu a skautingu vůbec.
  8. Universita jako tvůrčí dílna rozvíjející tvořivost jako jeden z pilířů přežití v celém skautském hnutí.
  9. Universita reagující na moderní pedagogiku, globální výchovu a výchovu k demokracii a občanské společnosti.
  10. Universita aktivně bojující hledáním postupů proti negativním civilizačním tlakům.
  11. Universita konající osvětovou a propagační činnost pro rodiče, sympatizující veřejnost a média.
  12. Universita jako jeden z pilířů kvalifikačního růstu skautů, skautských činovníků, vyspělých rádců, čekatelů a vůdců.

PROČ:

1. Protože jsme hluboce přesvědčeni o účinnosti a potřebnosti skautské výchovy v třetím tisíciletí.
  2. Protože na složitější civilizaci musíme reagovat složitějším skautingem, který např. zohledňuje "11K":
  • kodex (morální standard)
  • komplexnost
  • komunikaci
  • kooperaci
  • konfrontaci
  • koordinaci
  • koncentraci
  • kreativitu
  • kopírování
  • kvalifikaci
  • komputerizaci.
  1. Protože je třeba ve skautském hnutí všechny, kterým jde o konkurenceschopnost skautingu, spojit k účinnému jednání.
  2. Protože všichni členové Junáka, mladí i staří, členové i činovníci, potřebují pocit hrdosti a radosti z činnosti skautingu fungujícího na úrovni doby.

JAK:

1. V rámci absolutního nedostatku času všech realizovat pokud možno pravidelná, v dostatečném předstihu inzerovaná (termíny, program) setkání v době, která nekoliduje s činností skautských oddílů, víkendů a dalšími aktivitami, ve večerních hodinách v pracovním týdnu (např. v pondělí), v rozmezí 2 - 3 hodin cca 10 x nebo 5 x za rok.
  2. Podle zájmu nalézt adekvátní místo, které by umožňovalo jak společnou přednášku, tak práci ve více skupinách najednou (škola?).
  3. Přednášky i výstupy diskusí by se staly součástí výročního sborníku university dostupného účastníkům za režijní poplatek.
  4. Na základě definovaných cílů university získávat pro její činnost sponzory mezi takovými podniky a organizacemi, pro které je důležité etické chování a morální standard mladé generace.
  5. Přednášející na universitě získávat mezi skautskými osobnostmi v regionu, v celém státě , ale i mezi neskautskými odborníky. Zároveň podporovat růst osobností pro činnost university v regionu.
  6. Vytvořit logo university, které by charakterizovalo její usilování.
  7. Informace o termínech konání a náplni uveřejňovat v dostatečném předstihu v Informačním zpravodaji ORJ.
  8. Vytvořit universitní radu, která by se starala o fungování university.

Navrhuje: ing. Jiří Klaban - Kyb - 506.12 14. března 1998 - Okresní sněm Junáka