[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]
Projekty + historie
[Projekty + historie][Skautská univerzita-její filosofie][Skautská univerzita-vznik]

PROJEKTY SKAUTSKÉ UNIVERZITY

Vrcholy

• Projekt je pokusem o rozvoj sebevýchovné "práce na sobě" v současné populaci skautů a skautek.

Protomy

• Projekt je pokusem o racionalisaci přípravy, zkvalitňování a rozšiřování "skautského programového vybavení

Cesty

• Vyprávění oživotních cestách jednotlivců, které mohou inspirovat každého.

Oldskauti

• Projekt je pro ty z Pardubic, kteří spolu něco prožili a stojí jim za to se zase sejít.

HISTORIE SKAUTSKÉ UNIVERSITY PARDUBICE

(Otištěno též v časopisu Skauting roč.41,září 2002)

Skautská universita Pardubice vznikla v roce 1998 a má za sebou tudíž 4 roky existence. Jejím základním posláním je na regionální úrovni hledat cesty ke konkurenceschopnosti skautingu v nových civilisačních podmínkách. Universita je určena pro skauty od 15 do 100 let, ale současně i pro veřejnost a rodiče skautů, takže by měla plnit i roli propagační.

Setkání se konají ve formě večerů, zahrnujících přednášky, besedy a výstavky se železnou pravidelností 5x do roka, vždy poslední pondělí v lichém měsíci v 18 hod, v krásném, historickém, přednáškovém sále Východočeského musea na pardubickém zámku.

Vstupné je dobrovolné a všichni návštěvníci získávají zdarma, graficky zpracovaný "universitní index", s možností orazítkovat si svou účast případně získat do něj podpis přednášejícího, od něhož je k disposici i sylabus přednášky v rozsahu 2-15 str. Pronájem, kopírování textů a cestovné lektorů je částečně hrazeno z dobrovolného vstupného, ale hlavně z dotací ORJ Pardubice.

Lektory byly doposud z 90 % skauti, kteří za svůj dar hnutí t.j.přednášku, často i s výstavkou dostanou od nás pouze "papírové" poděkování, ale také naše pardubické skautské srdce, symbolisované perníkovým logem university.

Čtenáři se možná rádi dozvědí o jaká temata projevilo 62 účastníků university v anonymní anketě v listopadu 1998 zájem. Každý měl k disposici 5 hlasů pro volbu z 27 temat, která dále uvádíme, při čemž v závorce je vždy uvedeno pořadí tematu pro něž se vyjádřili. Jistě zajímavé bude tuto anketu zopakovat po 5 letech.

Výsledné pořadí zájmu o téma

do 30let

futurologie

27.

19.-26.

Účast na universitních večerech kolísá kolem 40-60 účastníků s výchylkami až ke 100 účastníků. S potěšením jsme zaznamenali i účast "přespolních" : z Mohelnice, Chrudimi a Slatiňan, Hradce Králové, Nymburka, Poděbrad a Jílemnice, a možná i z dalších míst.

Věková skladba účastníků kolísá podle temat a starší skautská generace se s mladší dělí o účast přibližně napolovic. Veřejnost, zatím v menším počtu, se zúčastňuje spíše obecnějších temat.

V roce 1999 poslali posluchači University po svých pardubických zástupcích v české výpravě pozdrav 19.světovému Jamboree v Chile ve formě podepsaných trik, které pak tito přivezli s podpisy skautů z celého světa.

Na adresu skautských seniorů bych chtěl uvést, že ti vzali Skautskou universitu za svou a některé kluby oldskautů zahrnuly universitní program do programu svého a vytvářejí tak stabilní účast na přednáškách, které si velice ceníme.

Vedle brilantních řečnických projevů se uplatňuje i technika ve formě psací, dia, video i audioprojekce,včetně využití dataprojektoru napojeného na počítač.

Řada přednášek byla doplněna výstavami:

uměleckými

Kristofori,Rusek, Voksa

dokumentárními

(Pavlosek-Valášek, Matouš, Jarkovský,Jadrný,
Sedmička, 4.oddíl

metodickými

Klaban, Škop

autorskými

Pilka

...a dokonce i ochutnávkami
expediční stravy

Jarkovský, Klaban

Přednášky jsou inzerovány:

ve Skautingu

v regionálním rozhlase a tisku,

v pardubickém Radničním zpravodaji

v na Internetu

Sylaby přednášek v plném znění:

a na stránkách SKUNIPY

Na základě některých přednášek se universita zaměřuje na sebevýchovné programy, které se zdají být v novém civilisačním prostředí zajímavé a které vyústily v projekty:

PROTOMY

publikovaný v časopise Skauting
Je pokusem o racionalisaci přípravy, zkvalitňování a rozšiřování "skautského programového vybavení"

CESTA K VRCHOLU

publikovaný ve Skautu-Junáku
Je pokusem o rozvoj sebevýchovné "práce na sobě" v současné populaci skautů a skautek.

Z těchto důvodů vznikla v letošním roce na internetu i nová samostatná adresa Skautské university Pardubice (SKUNIPA): http://skunipa.web.tiscali.cz, kde jsou vedle přednášek publikovány i programy uvedených projektů.

| Mapa | Univerzita | Vrcholy | Protomy | Cesty | Oldskauti | Hledání | Kontakty-Odkazy |