[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]
EX 0702 - 05    Ochrana před nebezpečím

EX 0702 - 05    Ochrana před nebezpečím

JAK SE OCHRÁNIT PŘED NEBEZPEČÍM A NÁSTRAHAMI (Peter Zvagulis)

Příprava a plánování

Začneme-li plánovat nějakou cestu, měli bychom si nejprve písemně vypracovat odpovědi na následující otázky tak, abychom měli tyto poznámka později v případě potřeby po ruce.

• Jaká případná nebezpečí mi na cestě hrozí?
  • Jaký je účel mé cesty
  • Jak se dostanu do místa určení a čím vším se tam budu zabývat?
  • Jaký bude můj program?
  • Kolik lidí bude ve skupině, se kterou pojedu, jaká je jejich fyzická a psychická kondice?
  • Budou ve skupině děti nebo osoby vyžadující zvýšenou péči?
  • Jaké neobvyklé/obvyklé události mě po cestě čekají a jakým způsobem a s pomocí jakých prostředků je budu řešit?
  • Jaké informace, vybavení, nářadí apod. budu po cestě potřebovat?

Máme-li odpovědi na tyto otázky, měli bychom začít zpracovávat informace o cíli své cesty – zemi, oblasti, jejím sousedství. K tomu vám mohou být nápomocné internetové adresy, které jsou v závěru knihy. Zpracovaná informace o cíli cesty by měla obsahovat různé položky jako životní úroveň, sanitární a epidemiologickou problematiku, stupeň kriminality, všeobecné bezpečnostní standardy a statistiky, typické, zvyky, případně zákazy či omezení v dané části světa.

Informace by měla rovněž obsahovat odpovědi na některé specifické otázky:

• Budou se v době mé cesty konat na plánované trase nějaké akce, které by mohly nějakým způsobem mít vliv na mou bezpečnost? (např. mezinárodní konference a kongresy představitelů států či organizací, které mohou vyvolat demonstrace a negativní reakce veřejnosti nebo povedou ke zvýšení bezpečnostních opatření, plánované stávky a pod
  • Operovaly některé velké teroristické organizace v poslední době v zemi, místě mé, cesty, v jejím sousedství či v některém z míst na trase mé cesty?
  • Vyskytují se v dané oblasti určité meteorologické úkazy, a jaká je předpověď počasí na dobu mého pobytu?
  • Bývají v dané oblasti přívalové deště nebo lesní požáry? Pokud ano, ve kterém ročním období?
  • Budu cestou projíždět nějakými tunely se zvýšenou nehodovostí, pokud ano, kdo bude řídit auto?
  • Jsou některé úseky cesty známé loupežnými přepady?
  • Měla letecká společnost, se kterou poletím, v minulosti nějaké, havárie či problémy s bezpečností letu?
  • Jakým typem letadla poletím?
  • Jaké očkování je potřebné pro danou oblast a jakými léky se mám vybavit na cestu?
  • Jaká jsou telefonní čísla, případně adresy policie, lékařské první pomoci a požárníků v dané oblast?
  • Které členy rodiny, přátele, příbuzné byste volal a požádal o pomoc v případě krizové situace na cestě? Je váš cestovní oděv považován za vhodný v zemi, kam cestujete? Například v přísně islámské společnosti by žena neměla vycházet z domu ven sama a bez zakryté tváře či celé hlavy. V Tunisku se radí ženám nenosit šortky mimo hlídaný hotelový komplex. V Itálii není místy dovoleno vejít do kostela bez oděvu s dlouhými rukávy a v krátkých kalhotách nebo šortkách
  • Až se dostanete do cíle své cesty, bude vás někdo očekávat, odveze vás někdo do místa ubytování?
  • Jak dlouhý úsek cesty plánujete ujet autem, kolik kilometrů denně ujedete a kde budete nocovat?
  • Víte kam volat v případě poruchy auta?
  • Kde zaparkujete vůz se svými zavazadly, pokud projíždíte místy známými častými krádežemi?
  • Máte s sebou v případě potřeby sluneční clonu a mast proti spáleninám?
  • Máte lékárničku vybavenou desinfekcí a prostředky první pomoci?
  • Máte prostředek k desinfekci vody?
  • Máte po ruce dobré cestovní mapy?
  • Pokud trpíte nějakou alergií, máte při sobě nějaký mezinárodně uznávaný a viditelný indikátor – např. náramek, doklad o alergii a léčbě? V případě dokladu je dobré mít

také překlad v dorozumívacím jazyce dané oblasti

Vypracování otázek vám jistě zabere několik hodin a mnohé informace budete hledat na internetu. Pokud vám mohu poradit, vždy je dobré také pohovořit s někým, kdo region, kam se chystáte, již navštívil. U některých zemí budete potřebovat konzultaci s epidemiologem – odborníkem na danou oblast. Dodržování získaných doporučení a varování vám jistě zaručí bezpečnější a příjemnější cestování. Pokud jedete ve skupině, měli byste se předem dohodnout na svých rolích, povinnostech, dodržování určitých bezpečnostních pravidel apod. V některých případech je dobré najmout si odborného a zkušeného průvodce.

UŽITEČNÉ INTERNETOVÉ ADRESY

Informace o teroristických hrozbách  Central Intelligence Agency               www.cia.gov

Bezpečnost  na cestách                                                                                    www.airsafe.com

Statistiky leteckých havarií                                                 www.planecrashinfo.com/cause.htm