[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]
EX 0702 - 03     Osobní bezpečnost
[Skautský Výzkum][EXPEDICE 80][Texty][Adresar]

EX 0702 - 03     Osobní bezpečnost

[Předchozí][Zpět nahoru][Následující]

DESATERO PŘIKÁZÁNÍ PRO OSOBNÍ BEZPEČNOST (Peter Zvagulis)

 

Zdravý rozum je nelepším přítelem cestovatele a jeho nejmocnější zbraní. Podle svého zdravého rozumu si může každý vypracovat určitá pravidla, kterými se na cestě budete řídit. Následujících 10 pravidel, patří k těm nejzákladnějším a většina z nich slouží k minimalizaci hrozby ozbrojeného či násilného útoku na vaší osobu.

 

1. Navštěvuj pouze ta místa, kde je ohrožení tvé osobní bezpečnosti minimální.

 

K mnoha násilným aktům dochází v noci nebo na místech, která jsou v dané zemi či oblasti známa jako „problematická“. Situacím a místům, ve kterých hrozí určité násilí či ohrožení se můžete vyhnout také tím, že se poradíte s lidmi, kteří je znají – místními průvodci, hotelovým personálem, případně jinými turisty, kteří oblast navštívili. Je dobré vyhnout se nočním procházkám, zvlášť pokud jdete sami, okolí je špatně osvětlené nebo se netěší dobré pověsti. Vždy je rozumnější cestovat ve skupině, protože unést, zabít či okrást jednu osobu je vždy jednodušší než větší počet jedinců.

 

2. Všímej si svého okolí

 

Lidé, kteří se lehce zasní či zahloubají do svých myšlének, si často nevšímají, co se děje v jejich nejbližším okolí. Nepozorný turista je pro zločince vždy dobrým cílem. Pokud jste nevšímaví ke svému okolí, ve skutečnosti tím nahráváte zlodějům, lupičům i únoscům.

 

3. Buď klidný a sebejistý

 

Chovejte se tak, aby z vás vyzařovala sebejistota a klid. Nechoďte se svěšenou hlavou a shrbenými rameny. Buďte slušný, ale nenechte si všechno líbit. Trvejte na své důstojnosti, názorech a svých právech. Útočník si svou oběť vždycky otipuje. Pevný sebejistý postoj působí dojmem, že jste pánem situace, jste v dobré fyzické kondici a dokážete se ubránit, bude-li to nezbytně nutné. Pokud se útočník setká se sebejistě vyhlížejícím protivníkem, často změní svůj úmysl ohledně útoku na vaší osobu a rozhodne se poohlédnout po snadnější kořisti.

 

4. Nepřítele nikdy neponižuj a nechovej se k němu agresivně.

 

Sebedůvěra je dobrá věc, agresivita ovšem už tak dobrá při konfrontaci s útočníkem být nemusí. Ať už jste v jakékoliv situaci, nikdy si nedělejte ze svého nepřítele legraci a neponižujte ho před jeho kumpány – mohli byste vyprovokovat násilí vůči svoji osobě.

Snažte se najít určitý kompromis a vytvořit situaci zjevně výhodnou pro obě strany, takže si obě strany budou moci uchovat svou hrdost. Zachovejte si chladnou hlavu. Pokud útočníka vyprovokujete, může na vás vytáhnout zbraň, kterou jste neviděli nebo si jí nevšimli. Nediskutujte o záležitostech, které mohou vyvolat silné emoce. Je opravdu hloupé a nevyplácí se diskutovat o náboženství, koránu nebo islámu v islámských zemích.

 

5. Neokukuj ze zvědavosti demonstraci, pokud se mezi demonstranty a policí začíná vytvářet „frontová linie“.

 

Demonstrace se vždycky může zvrátit v násilí, ať už z jedné nebo z druhé strany. Pokud se v podobné, situaci ocitnete, pamatujte, že jste oproti místním, kteří znají únikové cesty, ve velké nevýhodě. Pokud protestující začnou házet „ Molotovovy koktejly“, je situace opravdu nebezpečná. Molotovovův koktejl je láhev naplněná směsí hořlaviny a benzínu. Lahve také často obsahují kousky gumových rukavic a na místo zátky jsou ucpané hořlavým materiálem. Při výbuchu se hořící kousky rukavic lepí lidem na kůži a na šaty. Pokud je váš oděv ze syntetického materiálu, okamžitě začne hořet. Hořící rukavice se také výborně lepí ke sportovní obuvi. Popáleniny na 30% těla znamenají ohrožení života. Dobře organizovaná skupina násilníků bývá vybavena pivními lahvemi naplněnými Molotovovým koktejlem, nástroji na vytrhávání dlažebních kostek a plynovými maskami. Mnozí z nich mají helmy a oděvy s vycpávkami, podobné výzbroji hokejistů. Okukování nebo dokonce chůze či jízda vedle podobné demonstrace mohou být pro turistu velmi nebezpečné. Například v roce 2001 během protestů v Praze napadli chuligáni při několika příležitostech turisty a házeli kostky do oken projíždějících aut, při čemž zranili několik pasažérů

 

6. Nepřeháněj to s parádou

 

Oděvy a doplňky, které vypadají draze a ukazují na to, že jste turista, mohou upoutat pozornost zločinců téměř kdekoliv, obzvláště v chudých zemích. Zjevně drahé hodinky, videokamera a fotoaparát také upoutají. Oblíbené cestovní vesty se spoustou kapes jsou velmi praktické, ale ihned vás identifikují jako turistu. A je opravdu dobré zjistit si, jaké oblečení není považováno za vhodné v oblasti, kam směřujete.

 

7. Peníze a důležité doklady nenos všechny na jednom místě.

 

Pokud jste někdy byli okradeni nebo jste se stali obětím loupeže, pak víte, jak důležité je nemít všechny cennosti a doklady (peníze, kreditní karty, cestovní pas, řidičský průkaz, vízum atd.) na jednom místě. Mnohem rozumnější je rozdělit je do různých kapes, přihrádek v peněžence, kapes u spodního prádla, různých zavazadel a na všelijaká skrytá místa. Je to dobré i tam kde řádí kapesní zloději. Na Středním východě se vám dostane rady, abyste nenosili v oblíbených ledvinkách cestovní šeky. Zloději ve velkých turistických střediscích si s nimi velice dobře poradí a nechají si je proplatit na velkých letištích. Stejné je to na tržištích s ledvinkami ukrytými pod šaty, které také budí často pozornost. Pokud je horko a vy jste jen lehce oblečeni, třeba v tričku, obrysy ukrytého pásu či kapsy s penězi se vždy rýsují a upoutávají. Mnohem lepší jsou vnitřní kapsy všité v kalhotách, ve kterých jsou vaše cennosti rozděleny. Rozhodně si vždy pořiďte fotokopie svého pasu a důležitých dokladů. Jednu nechte pro každý případ doma u svých blízkých či přátel, kterým byste volali v případě nouze. Originály noste u sebe, a fotokopie si schovejte do zavazadel. Jak je to důležité, dokazuje případ mladého muže, který se v říjnu 2003 bez haléře a jediného identifikačního dokladu hystericky snažil proniknout na půdu ambasády USA v Praze. Hlídka, dodržující přísná protiteroristická opatření mu zprvu nevěnovala pozornost, ale po nějaké době souhlasila, že zavolá důstojníka z ambasády. Ukázalo se, že muž byl okraden. Skřínka na motorce, ve které měl peníze, veškeré doklady, kreditní karty, letenku a dokonce i vstupní kartu a klíče od hotelu, zmizela s celým obsahem. Ke svému úděsu však navíc ještě musel dokazovat, že jeho příběh je skutečný. Celý den trvalo, než se úředníkovi podařilo spojit se s jeho bankou a příbuznými v USA, kteří potvrdili jeho totožnost. Tím jeho problémy neskončily, v dalších dnech čekal na náhradní doklady a peníze, aby zaplatil dlužné částky. Doma neměl ani kopii svého pasu, takže příbuzní museli nejdříve sehnat jeho matku, žijící na venkově, a ta naštěstí našla někde schovaný rodný list. Teprve když faxem z venkovské pošty přišlo potvrzení totožnosti, začal celý kolotoč s náhradními doklady. Mladý Američan nakonec strávil v Praze dvakrát tolik času, než plánoval. Dalším poučením z tohoto případu je nezanechávat v zaparkovaném vozidle nic, co by mohlo vypadat jako peněženka či zavazadlo, i kdyby v nich nebylo nic cenného. Zloději to samozřejmě nevědí a řešení problémů s rozbitým postranním okénkem u auta se může stát nepříjemným zdržením na vaší cestě

 

9. V nebezpečných situacích se vyhýbej přímému očnímu kontaktu

 

Kriminalisté a zkušení cestovatelé se obvykle neshodnou v názoru na přímý oční kontakt s případnými zločinci. Někteří cestovatelé věří, že pokud se mlčky podívají do očí osoby, která je ohrožuje, může jí to odradit od prvotního úmyslu. Avšak přední odborníci na bezpečnost tvrdí pravý opak – tedy, že tento přímý oční kontakt vede k nevítaným situacím. Moje zkušenost – ve většině případů souhlasí. Neznamená to, že musíte projít kolem se sklopeným zrakem, nebo že náhodný letmý pohled hned vyvolá silnou odezvu. Znamená to ale, že pokud se na podezřelé individuum díváte upřeně déle než několik milisekund, vysíláte tím určitý signál. Zvláště pokud se vydáte do země s odlišnou kulturou než je ta vaše, je dobré vědět, jak místní lidé reagují v podobné situaci.

 

10. Nebojuj s útočníkem, můžeš-li utéct

 

Velice důležité je vyhnout se, pokud je to možné, veškerému fyzickému kontaktu s útočníkem. Pokud se s ním začnete prát, může to dopadnout dvojím způsobem. Samozřejmě, že útočník se může zaleknout a utéct. Ale v druhém případě může sáhnout po ukryté zbrani. Proto byste se měli vyhnout střetu, i když máte určitou bojovou průpravu. Nikdy totiž nevíte, jaké zbraně u sebe váš protivník či protivnice může mít. Toto pravidlo lze porušit pouze v případě, kdy nemáte jinou šanci a jde vám skutečně o život. v některých případech pomůže, když na útočníka promluvíte klidným hlasem jazykem, kterému nerozumí, což ho zmate a rozmyslí si útok. Zároveň vám to dodá trochu času. Někdy pomůže i přátelský úsměv. Užitečnou zbraní bývají různé alarmy s hlasitými sirénami, bombičky se slzným nebo pepřovým plynem, které vám dají chvilku času navíc, a vy můžete utéct. Podobný účinek mívá i lak na vlasy, která občas v sebeobraně používají ženy. Zbraň fungující na principu elektrického šoku je dobrým nápadem pouze v případě, že zvládáte boj zblízka, protože se dostáváte do velmi těsného kontaktu s útočníkem. Pokud je silnější než vy, může zbraň skončit v jeho rukou a on ji použije proti vám. A nakonec před cestou do cizí země si nezapomeňte ověřit, jaké druhy zbraní jsou v daném státě legální.

                                                                                                                  Kyb