[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]
EX 0702 - 03     Zdravotní rizika
[Skautský Výzkum][EXPEDICE 80][Texty][Adresar]

EX 0702 - 03     Zdravotní rizika

[Předchozí][Zpět nahoru][Následující]

ZDRAVOTNÍ RIZIKA PŘI CESTOVÁNÍ ČECHŮ (INTRENETOVÉ ÚDAJE)

Až 60% všech zdravotních problémů při pobytu v zahraničí tvoří nehody motorových vozidel a úrazy. Druhou nejčastější komplikací českých turistů je cestovatelský průjem. Následují respirační onemocnění, postižení kůže: spáleniny a onemocnění způsobená parazity. Mezi velká rizika dále patří břišní tyfus, horečka Dengue a pokousání psem nebo jiným zvířetem.

Češi podceňují rizika exotického cestování (800 tisíc vycestovalo v r. 2004). Vážné komplikace mohou turisty postihnout i v Bulharsku a Chorvatsku. Tato rizika mohou výrazně snížit návštěva odborníka před cestou, očkování, prevence a kvalitní cestovatelská lékárnička říká odborník na cestovní medicínu prof.MuDr. Jiří Beran, CSc: Lékárničku je třeba přizpůsobit délce a místu pobytu, způsobu cestování a počtu osob, pro které je určena. Cena standardní cestovní lékárničky se pohybuje kolem 600 Kč a je k dostání např. v lékárně při Centru cestovní medicíny v Havelské ulici v Praze.

Co je třeba udělat před cestou na dovolenou do zahraničí

• Navštívit pracoviště cestovní medicíny nebo hygienickou stanici (nejlépe 3 měsíce předem)
  • Zajistit si odpovídající očkování (konsultujte s odborníkem)
  • Pořídit si odpovídající cestovní lékárničku (obsah konsultovat s odborníkem)