[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]
Co je Protom


[ Protomy - přehled ]  [ Co je Protom ]


 

¨SKAUTSKÉ PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ
(Skauting,roč.41,září,2002).

V současné době jsme svědky obrovské nabídky aktivit pro mládež, jak v rámci početných organizací všeho druhu, tak nabídek komerčních. V řadě případů se setkáváme s myšlenkami a programy původně skautskými, které nám v atraktivním komerčním balení konkurují. V tomto vysoce konkurenčním prostředí se zvyšují nároky na kvalitu skautského programu, což souvisí bezprostředně s časem, který to vyžaduje.

Čas je však vysoce nedostatková kategorie nejen u vedoucích. Situaci bych přirovnal k nedostatku vody v dávných dobách, kdy život byl soustředěn v mořích, která náhle začala vysychat. Rostliny byly donuceny vytvořit kořenový systém a ryby končetiny, pomocí nichž by se dostaly k životodárné vodě.

My musíme reagovat podobně, abychom nedopadli jako ti, co tohle nepřežili. To vyžaduje velkou kreativitu a zkoušení metodou pokusu a omylu, jak to dělá již miliardy let příroda. Myšlenkou, jak reagovat na permanentní časový deficit se již delší dobu zabývám. Máme úžasně bohatou skautskou i další literaturu, ze které lze čerpat spousty programů, ale ta není z důvodů časových dostatečně využívána a výsledkem je často chabý nebo nezajímavý program.

Protom - samostatná a ucelená část programu.

V této situaci nabízím myšlenku tzv.PROTOMŮ, ke které jsem se postupně dopracoval. Jde o zkratku pojmu pro PROgramový aTOM. Rozumím tím základní, zcela samostatně fungující, nejmenší prograqmovou jednotku, popsanou na papíře tak, aby každý, kdo umí číst, byl schopen bez dalších informací tento program provádět, dosažené výsledky vyhodnotit a vyjádřit je v % úspěšnosti (% Ú). Tím každý zúčastněný získává v momentě, kdy jej to nejvíce zajímá, informaci o správném řešení.

Celý projekt je založen na fair play, jakožto praktické aplikaci skautského zákona. Tyto Protomy lze tedy účastníkům akce rozdat, včetně případných pomůcek a vše pak může běžet bez dalšího zásahu vedoucího. Ten pak pouze shrne výsledky.

Tímto způsobem lze např. provést Svojsíkův závod bez rozhodčích na oddílovce, vytvořit programy pro družinovou výpravu, kterou lze po návratu snadno a rychle vyhodnotit jako sumu % Ú jednotlivců, nebo celé družiny.

Formální úprava protomu

Formálně je PROTOM sepsán na 4 stránkách formátu A5, což představuje jeden list formátu A4. První dvě strany jsou "otevřené", druhé dvě zakryté listem A4, který je přehnutý a zasvorkovaný.

  1. strana obsahuje charakteristiky a kódování Protomu(viz vzor v příloze), které jsou důležité pro evidenci a hledání
  2. strana obsahuje motivaci, uvedení do problematiky programu, či úkolu, způsob vyhodnocení a výpočet %Ú
  3. strana se otvírá, když začíná běžet čas a účastník se zde dozvídá konkretní úkol či program. Účastník úkol řeší a výsledky, pokud to je nutné, zapisuje na papír 
  4. strana obsahuje správné,nebo vzorové řešení, pomocí něhož se provádí vyhodnocení a s použitím návodu na str 2.se vyhodnotí % Ú. 
     

Získané zkušenosti a rozbor možností.

  1. Příprava Protomu dá jistou práci,kterou však lze dělat efektivně, s použitím skautské i jiné literatury, v situaci kdy mám čas, náladu,literaturu, k disposici počítač a pod.
  2. Jednou vytvořený program lze využívat opakovaně na různém místě a v různém čase a lze jej směňovat (1 Protom dvacetkrát rozmnožený vyměním za 20 různých)
  3. Do Protomů lze zpracovat cokoliv: skautské stupně zdatnosti, kvízy, sportovní disciplíny, rukodělné činnosti, program výprav, ale i celého tábora, rukodělky,výtvarné práce hry, učící a sebevýchovné programy
  4. Odzkoušeli jsme, že Protomy lze využít pro soutěže jednotlivců, v družině, oddílu, při rádcovském kursu i pro soutěž 6 oddílů v rámci střediska, spočívající v získání co největšího počtu % Ú jak jednotlivců, tak družin během 1 hod. Za 20 min poté, jsme vyhlásili výsledky soutěže jednotlivců i oddílů a předali ceny. Zapisováním názvů nebo čísel Protomů lze snadno získat přehled o úrovni dovedností a znalostí v jednotlivých oborech.
  5. Tím, že každý může dělat něco jiného se zvyšuje výrazně dynamika činnosti a likvidují ztrátové časy. Samozřejmě lze Protomy využívat i klasicky tj. řečením, nebo nadiktováním úkolu více lidem najednou.
  6. S použitím těchto programů lze sestavit i program celého tábora, což může výrazně ulehčit bodování, protože družiny mohou večer nahlásit za den dosažená %Ú (odzkoušeno).
  7. Protomy mohou "vyrábět" nejen vedoucí, roveři a oldskauti při využití svých speciálních znalostí, ale i vyspělí skauti.
    Tato tvorba může představovat i výchovné možnosti při motivaci k vedení a řízení, protože každý tvůrce je samozřejmě zvědavý jak "jeho" program funguje. To by mohla být i šance k udržení 13tiletých a starších skautů, kteří nás často v tomto věku opouštějí. Představa, že by každý desátý skaut vyrobil za rok 1 Protom vede k číslu cca 5000 programů/rok, což by mohlo ovlivnit kvalitu skautské výchovy.
  8. Protomy jsou malá tvůrčí dílka se svým autorem, která mohou reflektovat měnící se civilisaci a tím s ní udržovat krok, zvyšovat pestrost a úroveň výchovy. Mohou tak trochu připomínat nahrané písničky,kdykoliv připravené k přehrání.
  9. Protomy představují možnost, aby program neležel pouze na bedrech vedoucího, ale aby do něj přispívali všichni: na výpravu oddílu s rámcovým programem bere každý vedle výzbroje, výstroje a potravin i svůj Protom se zaměřením, které mu před výpravou přidělil vůdce oddílu (sport, příroda, hra, historie místa, kvíz atd.), což je zároveň výcvik spolehlivosti a výchova k vedení.
  10. Je zřejmé, že při tvorbě těchto programů se nabízejí všechny moderní prostředky: kopírovací stroje, počítače, scannery a tiskárny, Internet, vypálená cédéčka.....
  11. V integrovaném využití je nutné dodržovat standardisaci, která je zřejmá z příkladů, jež jsou a budou součástí přílohy.
  12. Každý skaut by si mohl postupně vytvářet svoji sbírku programů, a adept čekatelské, nebo vůdcovské zkoušky by předložil svou sbírku v určeném rozsahu.
  13. Výchovní zpravodajové by se mohli angažovat při vytváření a využívání střediskových databází těchto programů.
    V dnešní příloze uvádíme v celém rozsahu a ve standardní formě relativně nejednodušší kvízový Protom na téma Skauting. V pokračování seriálu se budeme zabývat metodikou tvorby a využití jednotlivých typů Protomů, vždy se zkrácenými ukázkami.

 | Mapa | Univerzita | Vrcholy | Protomy | Cesty | Oldskauti | Hledání | Kontakty-Odkazy | 

Copyright(c) 2001-2005 J.Klaban. Aktualizováno: