[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Kontakty-Odkazy]

Myška (reg. č.: 58) – Miroslava Scholzová – narozena: 1983 – Krupka (Krupka-Unčín)
datum registrace: 24.5.2005 – konec výstupu: 24.1.2006 – počet dnů výstupu: 246
MiroslavaScholzova@seznam.cz;

Makalu  8463m

Zpráva o výstupu na Makalu

(30.osmitisícovka)

Moje pátá osmitisícovka. Nevím proč, ale připadá mi nějak zlomová. Možná proto, že je to takové pěkné číslo. Nebo že jsem se přenesla přes to zklamání, které se dostavilo po Dhau-lagiri.

Cesta k vrcholu – závody?

Když Kyb psal, že Cesty k vrcholu nejsou závod, trochu jsem se nad tím zamyslela. Možná jsem opravdu zpočátku s „někým“ závodila, zejména co se týče počtu vylezených tisícovek. Teď už mi přeci jen tolik nezáleží na tom, jestli budu první nebo až osmá, kdo vyleze všechny symbolické vrcholy. I když by to byl pěkný pocit a neříkám, že bych o něj nestála. Já jsem si tenhle cíl dala proto, abych sobě dokázala, že na to mám – schopnosti, vytrvalost.

Z předchozí osmitisícovky jsem se poučila, že nemá výšku být za každou cenu první. I kdy-bych vylezla všechny vrcholy jako první, ale nic si nevyzkoušela, kdyby ty vrcholy byly napl-něny jen pořád těmi samými úkoly, asi by ten projekt ztratil účel. A asi  by mě nakonec netě-šilo ani to vítězství.

I když pořád nejsem úplně spokojená se svým vrcholovým pocitem, přesto si myslím, že jsem ohromně získala. Získala jsem zkušenost, kterou jsem musela prožít, abych ji pochopila.

Radost

Jedna velká radost mě čekala při cestě na tenhle vrchol – moje tři skautky, Elí, Krtek a Ruga, které se mi podařilo motivovat k tomu, aby vyrazily za mnou. Je to úžasný pocit nebýt v tom sama. Už jen to, že dvě z nich jely na Skautex a líbilo se jim tam, je pro mě něco nádherného. Aspoň vím, že nejsem jen já takový blázen.

Sice se občas vyskytnou nějaké nesnáze, jako třeba zápis svemů, zapomínání na to, že by se něco dalo započítat, výpadky v přísunu nových úkolů  apod., ale od toho přece překážky jsou, aby se překonávaly. Časem snad všechno vychytáme a půjde to jako na drátkách. Doufám, že nás to nadšení neopustí a že se holkám podaří dolézt až na vrchol. Elí dokonce projevila přání vylézt si na skutečný vrchol, byť třeba jen 800 metrů vysoký.

Už teď jsem spokojená s tím, co dokázaly – už pátý měsíc se drží zuby nehty. Kluci se nedokázali ani zakousnout. Připadá mi, že holky mají více vůle a že když se do něčeho pustí, tak to dotáhnou do konce. Ať si kdo chce říká, že tomu tak není.

Vrcholový pocit

Jak už jsem napsala, nebyla jsem ani tentokrát úplně spokojená, když jsem vylezla na vrchol. Ale přeci jen to nebylo takové zklamání jako minule. Protože jsem si řekla, že příští vrchol dokončím někde na kopci, donutila jsem se (opravdu donutila – z vyhřátého doma do deseti-stupňového mrazu s vyhlídkou na 5 kilometrů sněhem a převýšení 200 metrů se mi opravdu nechtělo) vyrazit ven na kopec. Respektive svah, ale co na tom, je to moje oblíbené místo a je odtud překrásný výhled.

Celá udýchaná jsem vylezla po posledním strmém svahu a rozhlédla se kolem. V ten moment mi bylo nádherně. Kolem ticho, pode mnou koruny stromů, ještě doleji moje město, v dálce další kopce. Byla jsem ráda, že jsem vyrazila ven.

Myška/58