[Home][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Kontakty-Odkazy]

e-mail: MiroslavaScholzova(zavinac)seznam.cz;

Zpráva o výstupu na Annapurnu
( 24. osmitisícovka)

Moje zpráva o výstupu na třetí osmitisícovku. Na Annapurnu. Pomalu už nevím, co psát, celkově mi vrcholy připadají hrozně podobné, tedy v tom, co se povedlo, co nepovedlo apod. Jen ty jednotlivé střípky, ze kterých se každý můj vrchol skládá, jsou různé. Ale to by zase bylo na hodně dlouho, všechny je vypsat. Tak jen některé.

Škola

Na Kybovu radu něco o mně a o škole. Jsem jedna z asi dvou vysokoškoláků, kteří lezou Vr-choly. Studuju už třetím rokem (celkem mám 5leté studium) Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem, obor Učitelství pro 1. stupeň ZŠ a speciální školy. I když dost často na tu školu nadávám (tedy spíš na učení), teď mi hodně pomohla – díky ní (mám čtyři ukončené semestry, to jsou 4000 S) jsem vylezla na Annapurnu tak o 3-4 měsíce dřív.

Myslím si, že hodně úkolů se mi bude potom v praxi hodit. Děcka na prvním stupni jsou totiž hrozně zvědavá a člověk musí mít přehled. Určitě se mi budou hodit stránky z Nejkrásnější sbírky, ze Zeměpisného obrazového atlasu, díky Cílům v ČR, Evropě a ve světě budu aspoň vědět, kde o tom něco najít (když už se tam nepodívám osobně, o což se aspoň „doma“ snažím). A určitě nějaké úkoly nebo protomy bych mohla použít i pro zajímavost nebo jako motivaci v hodinách, až budu učit.

Co se daří

Zjišťuju, že se mi pomalu zkracuje doba výstupu. Nejdřív to bylo 237 dní, pak 130 a teď jen 104. Jenže nevím, jak dlouho tohle zkracování vydrží. Asi moc dlouho ne. Ono to přeci jen nejde zkracovat donekonečna. Fascinuje mě 59 dní Bářina výstupu. Jak tohle dokázala, to fakt nemám tušení.

Díky Kybovi, který mě postrčil, jsem zase začala ráno cvičit a mýt se studenou vodou. Bohužel jsem začátkem února měl angínu a skoro tři týdny jsem se z toho nemohla úplně vyhrabat, takže jsem zase necvičila a nemyla se, taky jsem přišla o nějaké kilometry. Ale teď to dám zase do pořádku. Už se na to docela těším, upřímně řečeno mi to scházelo a měla jsem pocit, že se ulejvám.

Menší nedostatky

Mám teď rozdělané nějaké úkoly a protomy, ale nějak nejsem schopná je dokončit. To už na to musím mít náladu, abych s nimi pohnula, ale většinou se na něco vymlouvám (jako že mám jinou práci, třeba do školy, nebo nemám čas) nebo se mi prostě nechce a třeba si čtu.

Někdy taky kiksne něco samo od sebe. Měla jsem naplánovanou cestu k pólu, dokonce jsem si o tom přečetla knížku a vymyslela trasu a úkoly (dělala jsem to jako akci pro naše mladší rovery a rangers), byla bych si i připravila věci … a on nenapadl sníh. Tak jsem tu akci počítala jako obyčejnou výpravu. A tudíž jsem nemohla potom (asi za 14 dní) počítat ani zimní táboření (ono to nakonec stejně bylo jen jako „zimní táboření“, sníh sice byl, spali jsme ve stanu, ale ten stál ve zřícenině, krásně krytý před počasím).

Další osmitisícovka

Tak až tohle hlášení pošlu, tak se zaregistruju hned na další osmitisícovku. Už čtvrtou. Asi bych nakonec chtěla vylézt na všechny osmitisícovky. Jak dlouho mi to asi bude trvat? Nevím. Jestli ovšem vydržím. Chtěla bych … vlastně chci.

Myška/58