[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]

Skautská univerzita Pardubice
29. ledna 2007
Lubor Šušlík - Bill

Junácký odboj za 2. světové války

[Předchozí][Následující]

část 7

  1.                 Připomeňme si jen některé činy a osudy skautů Br Jaromír Kučera, okrskový velitel v Chrudimi který pracoval od r. 1941 jako telegrafista pro ilegální ústřed. výbor KSČ. Byl zatčen a přežil koncentrační tábor i pochod smrti, kdy mu pomohly přežít skautské zkušenosti.
  2. Br. Selinger ze Smiřic byl členem partyzánského oddílu v Malých Svatoňovicích, který ničil komunikační spoje a prováděl sabotáže na vagonech přepravujících munici a vojenský materiál na frontu.
  3. Br. František Beránek – Šedý Bobr z Humpolce, který ukrýval uprchlého zajatce, si vysloužil pobyt v terezínské Malé pevnosti. Měl štěstí, že přežil břišní tyf a dočkal se osvobození.
  4. Br. Václav Kopp z Ostravy zprostředkovával zasílání zpráv do zahraničí a jako pracovník rozhlasu organizoval poslech zahraničního vysílání a šíření jeho zpráv. Po svém zatčení se mu podařilo v koncentračním táboře Mauthausen sestavit tajně přijímač a povzbuzoval spoluvězně zprávami o postupu spojenců. Po odhalení této činnosti byl popraven.
  5. Br. František Ryš ostravský skaut, vysazený v r. 1942 jako parašutista obsluhující radiostanici, zatčen a popraven i s dalšími členy rodiny.
  6. Br. Mirek Svoboda, skaut, syn velitele našeho armádního sboru v Sovět. svazu a pozdějšího presidenta, byl podroben těžkým výslechům zahynul v koncentračním táboře.
  7. Br. Jiří Jírovský člen 6 vodního oddílu v Kroměříži stal se ve svých dvaceti letech v roce 1943 členem partyzánského oddílu Olga v Beskydech, organizoval další odbojové skupiny na Valašsku, obstarával zbraně, střelivo, léčiva, obvazový materiál a pohonné hmoty a udržoval spojení na složky odboje v Praze. Bohužel zemřel na následky zranění, které utrpěl v boji u hájenky nedaleko Heršpice u Slavkova.
  8. Br. Šimek z Hradce Králové, po němž je v HK pojmenována jedna z ulic byl jedním z hlavních organizátorů skautského odboje na Hradecku. Také on byl členem partyzánského oddílu. Při jedné z akcí byl zastřelen německou hlídkou.
  9. Bratr Činek z Horažďovic organizoval odbojovou skupinu převážně ze skautů. Po zatčení nikoho neprozradil, hrdě přijal rozsudek smrti a byl popraven.
  10. Bratr Miroslav Ell – Starý had, vedoucí 11. oddílu v Chocni, Jaroslav Vondráček – Faty a Jiří Svoboda oba rádcové téhož střediska organizovali společně s dalšími skauty a studenty gymnazia ve Vysokém Mýtě tisk protiněmeckých letáků a bojovou přípravu na Vysokomýtsku. Po zatčení a těžkých výsleších dokázali mlčet a uchránili řadu dalších. Byli popraveni v Berlíně.
  11. V Plzni přišlo Gestapo na stopu odbojové skupiny v závodě ETA, kterou založili skauti. Prvními popravenými byli skauti Jiří Mäntl i s matkou a Alois Chmelík i s manželkou. Všichni tři ročník 1921. Několik dalších zatčených pak zahynulo v koncentračních táborech.
  12. Br. Petr Müller střediskový velitel v Jevíčku byl zatčen a popraven pro organizování odboje na Malé Hané.
  13. Br. Vladimír Brettl - Ajagů z Rožmitálu pod Třemšínem byl ve spojení s brdskými partyzány. Byl na sklonku války zatčen a odsouzen k smrti. Z cely smrti v níž pobyl 74 dní se dostal po vypuknutí pražského povstání 5. května a již o prázdninách vedl tábor svého střediska u Padrťských rybníků.
  14. Bratr Jiří Lánský - malý skaut z Plotiště u HK se stal po válce nejmladším nositelem Junáckého kříže – stříbrného stupně. Byl jednou z nejlepších spojek mezi odbojovými skupinami a byl napojen jako nejmladší na výsadek z Anglie Baryum. Po zatčení svého otce, i přes rafinované vyslýchání Gestapem nic neprozradil a tak zachránil řadu životů. Škoda, že tragicky zahynul v roce 1947. Byl vzorem těm nejmladším.

Zpracoval dle vlastních vzpomínek, zápisků a dostupné dokumentace Lubor Šušlík – Bill Pardubice, leden 2007.

 

Copyright(c) 2002-2007 J.Klaban. Aktualizováno: