[Home][Mapa][Univerzita][Vrcholy][Protomy][Cesty][Oldskauti][Hledání][Kontakty-Odkazy]

Skautská univerzita Pardubice
29. ledna 2007
Lubor Šušlík - Bill

Junácký odboj za 2. světové války

[Předchozí][Následující]

část 8

  1.                Je těžko se dnes dopátrat všech těch kdo položili svůj život v boji nebo byli umučeni a popraveni. Naštěstí mnozí přežili a dočkali se osvobození a ocenění své práce, případně vyznamenání.
  2. Postupně odcházejí v nenávratno a časem budou jejich jména zapomenuta. Je na nás, abychom pomáhali paměť národa oživovat a připomínat prosté hrdinství, jež považovali všichni za samozřejmost. Hrdinové mlčí. Ale nebylo snad jediného místa, kde existoval skautský oddíl, jehož členové by se neúčastnili odboje a nevystoupili během německé nadvlády proti okupantům. Byla by to dlouhá řada dnes již zapomenutých hrdinů z Prostějova, Znojma, Vysočiny, Jihlavy, Prahy, Brna, Rokycan, Plzně, Mostu a dalších nejmenovaných míst. Z dokladů vyplývá, že jen činovníků, kterých bylo před válkou sotva pět tisíc, včetně rádců jich padlo, zahynulo v koncentračních táborech nebo bylo popraveno téměř osm set.
  3.                 Nelze jmenovat všechny. Uvádím jen malý výčet těch, kteří svůj odpor proti nacismu a touhu po svobodě v duchu skautských zásad zaplatili životem. Na mnoha místech se setkáváme s pamětními deskami nebo památníky, jež připomínají odvahu a hrdinství těch, kteří se již svobody nedočkali. V Kamenici nad Lipou u zámku je památník popraveného okresního velitele Frant. Sadílka a podobně v Hořicích nalezneme na jednom z domů pamětní desku tamnímu činovníkovi. Krásný památník je na hřbitově v Holicích, kde přišlo o život v květnovém povstání několik skautů poté, co se jejich oddíl dal k dispozici revolučnímu národnímu výboru. Byli Němci zajati a poněvadž byli ozbrojeni, byli spolu s několika dalšími vlastenci v posledních dnech války dne 6. května 1945 zastřeleni. Byl to vůdce oddílu Jaroslav Novák, Ota Navrátil, Milan Odstrčil, Karel Kentner a Láďa Jehlička na něž město s vděčností vzpomíná.
  4.                 Začátkem roku 1945 kdy spojenci na západní i východní frontě dosahovali významných vojenských úspěchů, stupňovalo se i odbojové hnutí v Protektorátě. Řada odbojových skupin, paravýsadky a partyzánské oddíly způsobovaly Němcům potíže a odpovědí byly kruté represe, jež měly odpor Čechů zlomit. V polovině ledna končí život z vlastní vůle v beznadějném obklíčení v osadě Polsko na Žamberecku výsadkář nadporučík Josef Šandera – Velký Josef, jeden ze zakládajících skautů v Náměšti nad Oslavou. V únoru se dozvídáme o smrti br. Jaroslava Šimsy – Sůvy, archiváře TGM, odchovance dvanáctého pražského oddílu, který zahynul v Dachau.
  5. V polovině dubna se daří nacistům zatknout velitele partyzánského oddílu „Třetí úderná rota“ brněnského skauta Milana Gensereka, který je poté popraven v Kounicových kolejích. Popraven byl i gen. Oleg Svátek, náčelník ZJR.
  6.                 Smutným protikladem je skutečnost, že v den, kdy se za pomoci členů zpravodajské brigády do Prahy přesunovala paraskupina Platinium i s vysílačkou, vedená kapitánem Nechanským, který se stal členem České národní rady, bylo na Těšínsku zatčeno Gestapem spolu s vůdcem 1. oddílu Vladimírem Čermákem pět dalších vedoucích činitelů Odboje slezských Junáků a den nato s dalšími třinácti odbojáři byli bez soudu na židovském hřbitově v Polském Těšíně zastřeleni. Právě tyto skauty připomíná každoročně navštěvovaná mohyla na Ivančeně.
  7. Bylio to : Ota Klein, ved. 6. oddílu, Quido Němec, Vladimír Pech, Miloslav Rotter a Zdeněk Novák.

Zpracoval dle vlastních vzpomínek, zápisků a dostupné dokumentace Lubor Šušlík – Bill Pardubice, leden 2007.

 

Copyright(c) 2002-2007 J.Klaban. Aktualizováno: