CESTOVÁNI PO KONTINENTECH
MUDr. Lubomír  Jadrný - Míša

28. květen 2001
 Skautská universita Pardubice

teorie, praktické informace, diapositivy, videoprojektor, mapy, beseda, diskuse, kuloár

Co je zapotřebí k cestování po kontinentech:
a)     peníze
b)     čas
c)      know-how
d)     jazyková vybavenost
e)     přátelé
f)        rodinné zázemí
g)     ostatní více či méně důležité, přičemž není vše naprosto nezbytné a občas to funguje jako spojené nádoby, když máme něčeho víc můžeme tím vyrovnat nedostatek v jiném bodě.

ad a) hned na začátku rána všem nadšencům a idealistům - jsou to až na prvním místě zase ty peníze

ad b) čas - jelikož bohatý je pouze ten, kdo má čas a peníze zároveň, a může si své peníze takto užít, navíc, jak všichni víme, je to pouze část bodu a) neboť "time is many", alespoň pro ty, kdo nejsou mimořádně geniální a své peníze si museli sami vydělat a neměli pouze velké štěstí.

ad c) know-how, což je asi hlavní bod dnešního tématu, protože když víte jak na to - tak Vám to ušetří čas , peníze, nemusíte ani tolik znát jazyky a dokonce i v rodině dokážete bravurně vysvětlit Vaše bláznivé činění tak, že Vás v něm všichni podporují. Dokážete-li téměř vše potřebné sám, tak jste i na přátelích podstatně méně závislí a nemusí dohánět Vaši insuficienci např. v jazycích ...

ad d) znalost jazyka - naše generace umí tak trochu rusky, trochu německy a trochu anglicky. Ti, kteří mají nadání, vůli a odhodlání, umí anglicky víc. Ti mladší mají dnes usnadněno nutností a možnostmi dnešního světa.

ad e) přátelé, které si však musíte často nově hledat, protože v dnešním přechodném období dětských nemocí ranného kapitalismu běžný přítel ze skautu tyto možnosti ještě nemá.

ad f) relativnost rodiny a to směrem plus i mínus; nemáte-li rodinu, máte většinou více peněz, navíc manželka musí být buď dostatečně tolerantní, když mizíte do světa nebo musí být podobně naladěna. Čím více dětí, tím se cítíte větším sobcem, že čas a peníze nevěnujete jim.

ad g) další zapomenuté důležitější  důvody (např. zdraví, chuť cestovat atd.) či méně důležité jako priority života - investovat do bytu, koupit si auto atd. či peníze procestovat. Dále znalosti historie, zeměpisu, přírodních krás světa, komunikativnost na cestách atd.

Navíc je třeba odvaha - avšak vyplývající z dobré informovanosti dobrého odhadu a selského rozumu. Taky je důležité být trochu blázen, protože kdyby lidi zdravě neriskovali, dodnes by lezli po stromech. Důležité však je nebýt hochštapler a nejít do neúměrného rizika pro exotiku, dobrodružství a potvrzení si své jedinečné výstřednosti -viz blázni jezdící do nebezpečných zemí, kterých je na světě však opravdu velmi málo a v nich jsou to pouze některé oblasti, např. Johanesburg. Důležité je pak umět se v těchto oblastech pohybovat (ne v noci, ne s kamerou na krku, ne s věcmi, které nezbytně nepotřebuji, zanechat po sobě "stopy" pro přátele, pokud možno splynout s okolím atd.)

Co Vám dá skauting ?
   Hlavně přátele, odvahu, životní priority, chuť a částečně know-how. Nedá Vám čas, i když se tu můžete naučit s ním hospodařit a pokud to umíte, dá vám šanci ve své práci sehnat hotovost, které pak musíte přizpůsobit charakter své cesty. Dnes by měl skauting mladým lidem dát i možnost a uvědomění si důležitosti mezinárodních vztahů a odtud nutnosti angličtiny pro komunikaci se skauty z jiných zemí. Společné akce, výpravy, návštěvy, tábory atd.
    Konec teorie. Můj případ byl a je: relativně dostatek prostředků na skromné cestování téměř kamkoliv. Relativně málo času jsem zachránil nalezením spolehlivého zástupu do ordinace a zajištěním chodu pensionu v rámci možností. Podnikání je totiž o tom, že když jste na dovolené, nejdou Vám peníze jako každému zaměstnanci, ale jdou Vám náklady, které mohou dosahovat i 90% Vašich příjmů , které však po dobu Vaší dovolené mohou být nulové.
    Nejtěžší je sehnat přátele, kteří mají podobné možnosti co se týká času a peněz, podobné představy a různé znalosti, abyste se mohli vzájemně doplňovat. Důležitá je tolerance.
    Takže konečně to české know-how. Jak za relativně málo peněz, při malém množství času, bez znalostí jazyků, bez přátel a proti vůli rodiny do světa - lépe na vzdálené kontinenty - za velké louže. Tam nejčastěji letadlem - 4 až 6 měsíců dopředu je třeba začít shánět letenku. Jen tak je její cena pro našince únosná. Ceny mohou být až několika násobně rozdílné a Vám napoví:

1.) kam - N.Y. od 7 tis., L.A. 15 tis., JAR od 12 tis., Honk-Kong od 17 tis., SY od 25        tis., kolem světa od 35 tis.
2.) kdy - opět podle letenek, skloubit podle potřeby tamního i místního počasí atd.

3.)  s kým - sladit dovolené, styl cestování, možnosti
4.) za kolik - velice zhruba třetina letenka, třetina auto, třetina zbytek - udělat rozpočet
5.) na jak dlouho - často cena letenky nadiktuje přijatelné varianty
6.) jakým stylem
    a) batoh, autobus, vlak, stop
    b) půjčení auta cca  1.000 Kč denně - kde, jak, koupě starého auta - znalost místní administrativy a rizika
   c) ubytování - širák, stan zabuk či u někoho na zahradě (posto piantare qui la picola tenda), auto, ubytovna, hostel, levný hotel
    d) města, příroda, památky, pobyťák, sportovní, hory atd.
    e) rozsah - buď pořádně malou část či  letem světem celý kontinent
zajištění raději: agentura letenky (internet?), najít tipy u cestovek, LONELY PLANET

Uvědomuji si , že tento výčet je neúplný, napsaný za jednu noc a mohou v něm být i chyby.