jAK  NA  ODDÍLOVÉ  KONTAKTY

  SE  skauty  v  ZAHRANIČÍ?

 

Pavel Trantina a zahraniční odbor Junáka 2001/2

převzato z publikace Za obzor


 

A je to tady - rozhodli jste se se svým oddílem či roverským kmenem zjistit, jak vypadá skauting jinde, za hranicemi. Možná ještě nevíte, jestli vyrazíte ven nebo zda nejdříve nepřijmout nějaký zahraniční oddíl na svém táboře. Nebo se s někým chcete pro začátek přátelit je "virtuálně".

Nejprve se podíváme na to, jak se s někým v zahraničí zkontaktovat, a pak se pustíme do příprav a financování nějaké společné akce.

 

 

 

 

Jak získat přátele v zahraničí?

Je mnoho cest, jak získat pro vás osobně či pro váš oddíl skautské přátele v zahraničí:

·         Můžete se pokusit o přímý kontakt během nějaké mezinárodní akce, kterých se v Evropě uskuteční během roku několik (různá národní jamboree či populární středoevropská setkání). Nebo se s někým potkáte během víkendového pobytu na blízké skautské základně v Polsku, Německu či Rakousku. Výhodou pak je, že své "partnery" už osobně znáte.

·         Nebo můžete využít služeb zahraničního odboru Junáka, který se pokusí zprostředkovat kontakt písemnou formou - dopisem či e-mailem.

·         Přihlaste se do informační e-mailové konference "zahranici-info", kam zahraniční odbor posílá žádosti skautských oddílů ze zahraničí o kontakt s českými skauty.

·         Prezentace vašeho oddílu či střediska na Internetu v cizím jazyce či účast v mezinárodních aktivitách JOTA či JOTI se může stát také dobrým způsobem, jak získat mnoho užitečných kontaktů se skauty v zahraničí.

·         Vyrazte dobrovolně pracovat na některou z evropských skautských základen (viz dále program Evropa pro Tebe) nebo na americké skautské tábory.

Podívejme se nyní na některé z možností blíže.

 

 

Písemný kontakt

Hledáte-li partnerský oddíl v zahraničí, napište několik vět o svém oddíle (místo, počet členů, věk, zajímavé činnosti) a svou představu společné aktivity se zahraničními skauty v angličtině (francouzštině, němčině, ev. jiném jazyce) a pošlete ji na adresu zahraničního odboru. Rádi vaši žádost předáme ústředí zahraniční národní skautské organizace s žádostí, aby vám partnera nalezli. Obdobně řešíme i samostatné žádosti o dopisování se zahraničními skauty. Preferujeme informace zasílané elektronickou poštou - lépe se s nimi pracuje a odpověď bývá rychlejší.

 

 

Informační elektronická konference zahranici-info.

Každého, kdo má zájem o informace o mezinárodních akcích, spolupráci se zahraničními skauty a skautkami, různých kurzech a seminářích v zahraničí a o činnosti zahraničních odborů, bychom rádi upozornili na provoz elektronické konference "zahranici-info". Týdně se v ní objeví několik zpráv - nabídek. Pokud se budete chtít do této konference přihlásit, napište zahraničnímu sekretáři Junáka na adresu international@junak.cz.

 


JOTA - Jamboree on the Air / JOTI - Jamboree On The Internet

 

Mezinárodní skautská setkání na rádiových vlnách a na internetu zaštiťované světovým výborem WOSM probíhají každoročně třetí víkend v říjnu. Není to pevně ohraničená a strukturovaná akce. Je to prostor pro tvořivost a vlastní nápady. Definovány jsou jenom některé společné body a základní pravidla, resp. doporučení pro komunikaci.

 

Historie

Skauti po celém světe mají mnoho společného a skauting podporuje jejich vzájemné kontakty jako prostředek k tomu, aby poznávali jeden druhého, navazovali nová přátelství a pomáhali vytvářet lepší svět. Když byl skauting v roce 1907 založen, představa o Internetu byla zakladateli Robertu Baden-Powellovi velmi vzdálená. Stejně jako mnoho dalších prvků, které skauting dnes obsahuje. I když se společnost v průběhu let změnila, základní skautské principy přečkaly zkoušku času a zůstávají univerzální pro všechny skautské organizace na světě. Každý rok se konají stovky mezinárodních skautských akcí. Setkávání však vždy nevyžaduje fyzickou přítomnost. V roce 1957 byl spuštěn projekt JOTA (Jamboree On The Air), kterého se dnes účastní více než půl milionu skautů a skautek, kteří spolu komunikují vždy třetí víkend v říjnu pomocí amatérského rádia. V polovině devadesátých let se stávají prostředky elektronické komunikace přístupné téměř každému, kdo má počítač. Skauti byli mezi prvními, kteří využívali technologického vývoje elektronickému setkávání. Spontánní a ohromující zapojení skautů na internetu je důkaz, že to je životaschopný způsob setkávání, který by Baden-Powell pravděpodobně chtěl maximálně využít. V listopadu 1996 se světový výbor WOSM rozhodl uznat spontánně probíhající JOTI jako oficiální akci.

 

Programové cíle

1.                  Uvědomit si členství v mezinárodním hnutí a to, že všichni skauti sdílení stejné základní principy skautingu.

2.                  Lépe poznat skauting a skautský program ve své vlastní zemi, stejně jako v jiných zemích.

3.                  Nabídnout skautům možnost dialogu s jinými skauty, hlavně v cizích zemích.

4.                  Nabídnout a podporovat smysluplnou komunikaci mezi mladými lidmi.

5.                  Sdílet myšlenky a nápady, vytvářet přátelství.

6.                  Naučit se něco o radioamatérismu, počítačích, Internetu a souvisejících technologiích.

7.                  Pomoci nastartovat a realizovat projekty spolupráce mezi skautskými oddíly v různých zemích.

 

Způsoby účasti

Co budete potřebovat?

·                     znalost světového jazyka (nejlépe anglicky nebo španělsky, německy, rusky...), ale můžete zkusit i české nebo slovenské nebo polské oddíly...

·                     radiostanici se zkušeným operátorem s licencí nebo počítač s připojením na internet (nejlépe pevnou linkou, záleží na vašich aktivitách)

 

Jak na JOTI

Jakými prostředky?

·                     Email - zaregistrujte svůj oddíl nebo sebe (na oficiální stránce JOTI); pak můžete čekat, jestli se někdo ozve, nebo sami oslovit někoho jiného ze seznamu zaregistrovaných.

·                     IRC chat - seznam serverů a návod k připojení je k dispozici na oficiální stránce

·                     ICQ - registrace jako u emailu

·                     WWW - registrace jako u emailu; webová stránka je příležitost, jak nabídnout více informací o sobě, popřípadě ostatním něco praktického přinést (návod, hru, zajímavost, soutěž...)

 

Během víkendu

1.                  Připravte si krátkou standardní zprávu, kterou budete posílat. Měla by obsahovat jméno oddílu, kde jste (město a země), něco o vaší skupině (jména/přezdívky, věk), kdy plánujete být během JOTI připojeni (a k dispozici) a jak vás ostatní mohou kontaktovat (e-mailová adresa, chatovací kanály apod.), něco o vašich skautských aktivitách apod. Můžete připravit více než jednu standardní zprávu, např. takovou, která bude obsahovat podrobnosti o skautingu ve vaší zemi; možná stejnou zprávu ve více jazycích.

2.                  Mít připraveny důležité internetové adresy JOTI (viz www.joti.org).

3.                  Připravte si malé fotky vašeho oddílu, tábora, váš znak apod., které budete moci poslat těm, kteří si o ně řeknou. (Není to příliš příjemné, když pošlete fotku nebo jiný velký dokument někomu, kdo ho neočekává a kdo bude muset zaplatit čas potřebný k jeho stažení, nebo kdo nemá potřebný hardware nebo software, aby si ho mohl prohlédnout.)

4.                  Připravte si velkou světovou mapu a připíchněte značky tam, kde získáte nějaké kontakty.

5.                  Připravte si informační místo s mapami, atlasy, encyklopediemi a dalšími informačními zdroji, abyste se dozvěděli více o kontaktech, které navážete.

6.                  Sbírejte heslo "Buď připraven" nebo skautský slib v co nejvíce jazycích.

7.                  Stáhněte si zprávy z návštěvní knihy JOTA/JOTI a rozdejte je několika členům vašeho oddílu, aby na ně připravili odpovědi.

8.                  Pozvěte rodiče a přátele, aby se s vámi zúčastnili JOTI. Může to být dobrý způsob, jak jim přiblížit skauting.

9.                  Upozorněte média; pozvěte je, aby se také zúčastnila a poskytněte jim nejdůležitější internetové adresy.

10.              Pokuste se najít někoho, s kým si budete dopisovat (jednotlivce nebo i skupiny).

11.              Využijte příležitosti a využijte kontaktů k vytvoření nějakého projektu.

12.              Připravte soutěž pro jiné oddíly. Zúčastněte se soutěží pořádaných jinými. Místo k oznámení takových soutěží bude zřízeno na oficiální stránce JOTI.

 

Jak využít vaše znalosti Internetu

JOTI je akce právě pro vás! Využijte jejího potenciálu:

·                     zorganizujte účast na JOTI pro váš oddíl

·                     využijte JOTI pro výuku základů práce s počítačem a internetem

·                     předveďte se vytvořením atraktivní stránky

·                     připravte nějakou internetovou aktivitu (odkaz nabídněte na světových stránkách)

·                     jistě už máte v hlavě spoustu vlastních nápadů...

 

 

Práce na amerických skautských táborech

Každým rokem nabízejí Boy Scouts of America možnost skautům z jiných zemí, aby přijeli pracovat na skautský tábor u nich, vydělali si poměrně slušné peníze (cca 800 dolarů, z nichž si zaplatíte letenku a ještě vám dost zbude) a poznali Spojené státy. International Camp Staff Program. Podmínkou je věk 18-30 let a ochota pracovat na velkém tábořišti po dobu 6-8 týdnů (v období od května do srpna). Přihlášky musí být do USA doručeny vždy do konce ledna. Více informací a přihlášku naleznete na www.bsa.scouting.org/international, jsou rovněž k dispozici na zahraničním odboru.


Možnosti financování

mezinárodních skautských aktivit

 

Chtěli byste společně tábořit se zahraničními skauty u nás nebo v zahraničí a myslíte, že je to příliš nákladné. Pak hledejme cesty, jak náklady snížit na minimum.

V České republice existují dva základní zdroje grantových prostředků na společné aktivity mládeže z různých zemí:

-          program "Zahraničí" MŠMT

-          program "Mládež" Evropské unie.

 

Kromě těchto dvou hlavních programů celostátních můžete možná využít podpory své obce - mnohá i menší města vypisují grantové programy na podporu mládeže. Podívejte se na svém obecním úřadě, se kterými městy či regiony v jiných státech se vaše obec přátelí. Pokud v nich naleznete partnerský skautský oddíl, máte podporu své obce možná na dosah.

 

 

Program "Zahraničí" MŠMT

 

Program sleduje zlepšení možností a dostupnosti cíleného setkávání dětí a mládeže, rozvoje a podpory dvoustranných mezinárodních kontaktů na bázi reciprocity (v jednom roce či dvou po sobě následujících - čili jednou u nás, jednou "u nich")

Dalším významným prvkem spolupráce jsou dvou i vícestranná jednorázová setkávání mládeže u nás i v zahraničí, jejichž obsahem je vzájemné prohlubování spolupráce a výměna zkušeností, které jsou důležité pro další činnost občanského sdružení,  případně reprezentaci státu.

V souladu s mezinárodními dokumenty podporujícími nadnárodní  aspekty politiky vzhledem k mladé generaci  lze z programu podpořit i  účast na vzdělávacích projektech Organizace spojených národů, Rady Evropy, případně Evropské unie.

Zahraniční aktivity lze ve výjimečných případech, pokud se jedná o významnou reprezentaci státu v oblasti politiky vzhledem k mladé generaci, rozšířit i mimo evropské státy a státy Evropy, které nejsou členy Rady Evropy.

Významným přínosem pro posílení  forem mimoškolních zájmových činností a vzájemného kulturního poznávání mezi národy jsou mezinárodní  tábory v zahraničí. Za mezinárodní tábor je považován tábor nerekreačního charakteru s minimálně účastí 30% zahraničních účastníků.

Program je určen dětem a mládeži od 10 do 26 let. Podmínkou je členství v Junáku. Nečlenové se mohou výměny zúčastnit pouze, jedná-li se o znevýhodněné děti a mládež.

 

Dotaci lze poskytnout:

-       na reciproční výměny, které se uskuteční nejpozději v průběhu dvou po sobě následujících letech, vždy však pouze na tu část reciprocity, která se bude realizovat v roce, ve kterém byla projektu schválena dotace; za reciproční se považuje výměna přibližně stejně velikých skupin dětí a mládeže jednoho článku téže organizace (u nás oddílu či střediska);

-       dle dále uvedených limitů i pro zástupce starších 26 let, kteří se zúčastní společných akcí schválených příslušnými ustavenými komisemi pro spolupráci a výměny mládeže, jak vyplývá z mezivládních dohod;

-       na úhradu účastnického poplatku na vzdělávacích projektech Organizace  spojených národů, Rady Evropy, případně Evropské unie.

-       na mezinárodní setkání mládeže, které proběhne v daném roce (národní jamboree apod.).

 

Výše finančních limitů dotace byly pro rok 2002 stanoveny následovně:

-  na úhradu nejvýše 50% nákladů na dopravu českých účastníků výměn, resp. semináře do   místa konání příslušného státu  a zpět,

-  do 300,00 Kč na účastníka a den (zahraničního i českého) na úhradu ubytování, stravného, místní dopravy a odůvodněných nákladů na programové zabezpečení akce (na  aktivity na území ČR), vždy však při dodržení pravidla hospodárného využití finančních prostředků státního rozpočtu ČR.

-   10% dotace lze použít na přípravné aktivity ve vymezených účelech

-   na úhradu tábora v zahraničí (především na Slovensku):

- do 50% nákladů na dopravu na tábor v zahraničí a zpět

- na táborovou činnost: všeobecně na nájemné za pozemek, nákup potravin ve výši do 25%   celkových nákladů na pobyt.

 

Účely dotace se vztahují na 1 vedoucího na každou započatou skupinu 10 dětí do 18 let. U skupiny do 10 dětí se dotace vztahuje na 2 vedoucí. Nejnižší možný počet účastníků ve skupině je 5,  max. 60 mladých lidí, délka pobytu je nejméně 5 dnů (s výjimkou příhraničních výměn a mezinárodních setkání mládeže), maximální délka dotovaného pobytu 14 dnů včetně dne příjezdu a odjezdu.

 

Žádost o dotaci je zapotřebí doručit na formuláři (ke stažení na www zahraničního odboru na stránkách Junáka) na Ústředí Junáka - zahraniční odbor nejpozději do:

20. září           - pro aktivity  realizující se v období leden - duben následujícího roku

20. prosince - pro aktivity realizující se v období  květen - srpen   

30. dubna - pro aktivity září - prosinec 

V případě úspěšnosti a po obdržení dotačních prostředků od MŠMT na Ústředí Junáka bude žadatel vyrozuměn Ekonomickým oddělením Kanceláře Ústředí Junáka a obdrží Příkazní smlouvu, jež dále stanoví způsob nakládání s dotačními prostředky a jejich vyúčtování. Nedílnou součástí každého vyúčtování je i písemná zpráva o proběhlé akci, doplněná nejlépe o fotodokumentaci.

 

Díky tomuto programu můžete v jednom roce přijmout na svém táboře skauty ze zahraničí, jimž prakticky uhradíte téměř celý pobyt u nás. S finanční podporou na dopravu je v příštím můžete navštívit u nich a být jejich hosty. Celá výměna vás tak může přijít možná jen na 50% cestovného.

 

 

 

 

Program EU "Mládež"

 

O něco složitější, avšak lákavější,  je získat podporu od programu EU "Mládež". V České republice jej administruje Česká národní agentura Mládež, o níž se více můžete dozvědět na adrese www.youth.cz. Agentuře patří dík mj. za podporu vydání této publikace.

 

Jaká je struktura programu MLÁDEŽ?

Zde je ve zkratce pět hlavních "akcí", na něž se program dělí:

 

Akce č. 1: Výměnné pobyty v programu Mládež pro Evropu

Akce programu Mládež pro Evropu nabízí skupinám mladých lidí jedinečnou příležitost k setkávání. Výměnné pobyty musí mít jasně daný cíl a hodnotu a skupiny se v jejich rámci věnovat společným tématům a prostřednictvím společných aktivit se učit o kultuře svých protějšků. Výměny mohou zahrnovat zhruba stejně velké skupiny mladých lidí ze dvou i více států, jeden z nich však vždy musí být členem EU. Na výměnu lze získat poměrně vysoký paušál na osobu a den.

 

Akce č. 2: Evropská dobrovolná služba

V rámci této akce mohou mladí lidé strávit až 12 měsíců v zahraničí jako dobrovolní pracovníci, kteří pomáhají při projektech místního charakteru v rozmanitých oblastech: může se jednat o sociální a ekologické projekty, nové vývojové trendy v umění, kultuře i nových technologiích, projekty pro sport a volný čas atd. Pro skauty to může být třeba dobrovolný pobyt na některém ze zahraničních národních či regionálních ústředí, kde budou pomáhat s přípravou akcí apod.

 

Akce č. 3: Příležitosti pro mladé

Prostřednictvím této akce mohou mladí lidé získat podporu pro projekty na místní úrovni, které jim

umožní konfrontaci s častými otázkami a obtížemi v souvislosti s aktuální problematikou mládeže v

Evropě. Záměrem této akce je dát mladým lidem možnost rozvinou a vyjádřit vlastní tvořivost a

iniciativu. Dalším cílem je také poskytnout dobrovolným pracovníkům v rámci evropských programů konkrétní příležitost prakticky využít zkušenosti a dovednosti získané během dobrovolné služby. Požádat lze o podporu jakéhokoliv zajímavého projektu na místní úrovni, otevřeného i nečlenům - například skautský dětský den apod.

 

Akce č. 4: Společné aktivity

Tato akce spojuje programy vzdělávací (SOCRATES), odborně kvalifikační (LEONARDO DA

VINCI) a programy v rámci MLÁDEŽE; bude poskytovat podporu iniciativám, které vystihnou

komplementární charakter těchto tří programů a budou zahrnovat organizace činné na poli

vzdělávání, kvalifikace a práce s mládeží; měly by také budovat spolupráci na úrovni formálního i

neformálního vzdělávání a zahrnovat i odborně kvalifikační výuku.

 

Akce č. 5: Podpůrná opatření

Podpůrná opatření jsou oporou a doplňkem akcí programu MLÁDEŽ. Jejich cílem je upevnit a

zmnožit jeho přínosy, udržovat a rozvíjet inovativní akce na úrovni Společenství a zlepšovat kvalitu, především formou výměny osvědčených postupů a školení organizátorů o významu evropské dimenze programu. Opatření jsou rovněž ideálním nástrojem k podpoře kooperačních iniciativ, které  přispívají k dosažení všeobecných cílů programu, tj. posílení evropských mládežnických politik, a současně i k podpoře široké spolupráce se třetími zeměmi v oblasti práce s mládeží. Z této akce byl například podpořen 1.seminář zahraničního odboru Za obzor a účast "medvědářů" na Evropských skautských konferencích, včetně vydání této publikace.

 

Zahraniční odbor nabízí pomoc při přípravě projektů v programu Mládež. Neváhejte se na nás obrátit.

 

 


Vyrážíme do zahraničí

 

V Evropě bývá zvykem, že se každý oddíl vyrážející do zahraničí ozve prostřednictvím jednoduchého formuláře svému ústředí, aby to mohlo návštěvu ohlásit partnerům v patřičné zemi a požádat o případnou pomoc během pobytu skautů na jejich území.

Také zahraniční odbor Junáka by toto rád zavedl - i proto, aby vám mohl nabídnout pomoc při organizaci, vybavení materiály a podobně. Formulář naleznete na www stránkách zahraničního odboru.

 

 

Máte skautský pas?

 

Teď  tedy nemyslíme tělesné proporce, ale cestovní doklad, skautský dokument. "Skautský pas" (přesněji tzv. Letter of Introduction) je malá knížka formátu A6, prakticky přeložená A5ka. Vydávají ji zahraniční zpravodajové národních skautských organizaci svým registrovaným členům jako doklad, že držitelé jsou skauti, aby se tak mohli prokázat skautům v zahraničí (a bez problémů požádat o pomoc, apod.). "Pas" obsahuje jméno držitele a datum narození, platnost je jeden rok od data vydání. Platí pravidlo, že pokud cestujete do zahraničí, měl by mít "pas" alespoň jeden ve skupině. K vydání postačí krátká písemná či osobní žádost na Ústředí (a 5 Kč) „Pas“ platí jen mezi skauty, nenahrazuje žádný cestovní doklad. Je-li někam zapotřebí oficiálního doporučení či potvrzení, může je udělit zahraniční zpravodaj zvláštním dopisem.

 

Pád tipů, jak v zahraničí představit český skauting

 

·         Nový anglický leták o Junáku je zdarma k dispozici všem výpravám do zahraničí. Na formátu A3 poskytuje informace o historii a současnosti Junáka a na rubové straně obsahuje komiks o české podsadě. Zahraniční odbor vám také rád poskytne menší letáky v němčině, francouzštině a španělštině.

·         Slovníček - bez slovní zásoby se asi moc dobře nedomluvíte. Na podzim 2001 jste jako přílohu skautských časopisů dostali několikajazyčný slovníček skautských a tábornických výrazů. Zkuste svěřence ve svém oddílu či přátele v kmeni naučit formou hry alespoň několik základních frází. A malá rada pro začátek - první rozhovory s cizími skauty se většinou točí kolem popisu skautského kroje. ;-) Takže obrázky z krojového předpisu jako když najdete.

·         Skautské nášivky jsou dnes mnohem žádanější než kovové odznaky. Někteří mladí i starší sběratelé jimi mívají pošité celé velké deky. Nezapomeňte si tedy přibalit několik kousků domovenek či příležitostných nášivek navíc.

·         Speciální expediční trička s nějakým logem společného tábora se u nás dají obstarat celkem levně. Necháte-li je udělat i pro své přátele, jistě je velice potěšíte.

·         Malé dárky z vaší obce a okolí získáte třeba na obecním či městském úřadě. Určitě vám rádi vyjdou vstříc, zvláště, pokud se zkontaktujete podnikáte společnou akci se skauty v partnerském regionu či městě.

·         Česká kuchyně nejsou jen knedlíky, které by asi nebylo jednoduché v zahraničí udělat, ale stojí zato představit se jeden den třeba bramboráky. Chilané na posledním jamboree jimi byli přímo  uchváceni.

·         Tábornické dovednosti jako lasování, zapalování ohně třením dřev a podobně jsou v zahraničí poměrně vzácné - určitě jimi překvapíte. Podobně jako lidové kroje a tance - nebojte se je představit.

 

 

 

 


Další služby zahraničního odboru

 

¨         www ZO na Skautské křižovatce - nalézt je lze na adrese „www.skaut.cz/krizovatka“, stránky obsahují mimo jiné informace o většině aktuálních akcí, nabídky účasti na mezinárodních skautských akcích a seminářích Evropského skautského regionu, prezentaci úspěšných projektů, důležité dokumenty a odkazy, a další.

¨         Edice "Za obzor" - částečně jako výstup z Evropských konferencí připravil zahraniční odbor několik publikací, jimiž chce přispět k rozšíření povědomí o mezinárodní dimenzi skautingu - tuto publikaci "Za obzor", několikajazyčný slovníček 700 skautských a tábornických výrazů, dále je připravována knížka pro nejmenší "Moji přátelé v Evropě". Všechny tyto i další publikace by se měly brzy objevit také v elektronické podobě na internetu a možná i na CD-ROM.

¨         Semináře Za Obzor - 1. seminář ZO Za obzor 2000" proběhl na skautské základně Červený hrádek 1.-3.září 2000. Semináře se zúčastnilo 24 účastníků, 2 hosté ze Španělska, slovenský zahraniční zpravodaj a v sobotu odpoledne i 2 členové Evropského výboru WOSM - José Warletta a Ondra Vanke. Program zahrnoval představení možností pro české skauty v zahraničí a seznámení s dotačními možnostmi, projektovou přípravou apod. Hodnocen byl velmi kladně. Dva ze čtyř projektů, které účastníci cvičně připravili, se v roce 2001 zrealizovaly - výprava na středoevropské skautské setkání Carpathia a španělský tábor Ayer y maňana. 2. seminář ZO "Za obzor 2001" proběhl v Praze za účastí holandských, francouzských a britských skautů ve dnech 27.-29.dubna 2001 - byl spojen s přípravou „medvědářů“ na evropské konference, zúčastnilo se jej přes devadesát skautů a skautek. 3. seminář se uskuteční/l od 5. do  7. dubna 2002.

 

Kontakt na zahraniční odbor Junáka:

Junák - svaz skautů a skautek ČR, zahraniční odbor, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1

Tel. 02/241 02 285, fax: 02/241 02 533, e-mail: international@junak.cz

 

Informační zdroje - Užitečné internetové odkazy

 

www.scout.org/europe/ - Evropský skautský region - program Evropa pro Tebe, dokumenty, užitečné příručky,...

www.wagggseurope.org - Evropský region WAGGGS

www.worldscoutshop.org - on-line skautský obchod - knihy, nášivky, krojové součásti - vše za velmi příznivé ceny

www.skaut.cz - oficiální servisní stránky ústředí Junáka - mj. stránky zahraničního odboru

http://n2zgu.topcities.com - neoficiální stránky skautského sběratele - mnoho informací o světovém skautingu

 

EVROPA.ADAM.CZ

- informační server o mládeži v Evropě pro mládež v ČR, provozovaný Českou radou dětí a mládeže. Naleznete ho na adrese http://evropa.adam.cz. Zde jsou Vám k dispozici užitečné informace, pravidelně aktualizované a doplňované. Server je přehledně členěn na následující části:

·                     Akce – tady naleznete nabídku různých akcí, které se chystají v zahraničí a v České republice a též zprávy z uskutečněných akcí.

·                     Organizace – informace a kontakty na zahraniční organizace, národní rady mládeže evropských zemí a organizace v České republice.

·                     Vzdělávání – tady zveřejňujeme nabídky různých kurzů a studijních pobytů, je zde rovněž seznam agentur poskytujících brigády v zahraničí.

·                     Cestování – pokud se někam chystáte cestovat, podívejte se sem, naleznete tu užitečné informace.

·                     Odkazy – je sekce plná odkazů na množství internetových zdrojů zajímavých informací o mládeži a pro mládež, v češtině i cizojazyčných.

·                     Projekty – tady se dozvíte například o programu Evropské unie Mládež na podporu projektů mládežnických aktivit.

·                     Témata – tato sekce shromažďuje dokumenty o důležitých otázkách týkajících se mládeže v celoevropském měřítku.

Úvodní stránka serveru obsahuje mapu Evropy – rozcestník pro virtuální cestování po evropských zemích. Po kliknutí na jednotlivé země se dostanete k základním informacím, kontaktům a odkazům na další internetové zdroje.

Evropa pro Tebe!

– projekt Evropského skautského regionu

 

Celoevropský projekt Evropa pro Tebe! (Europe For You!) obsahuje 4 samostatné programy, které lze navzájem elegantně a výhodně kombinovat:

·       Kde přebývat v Evropě? (Where to Stay In Europe?)

·       Program pro dobrovolníky (Volunteer Staff Programme)

·       Eurošlápoty (EuroSteps)

·       Pas pro Evropu (Passport for Europe)

 

Roverská stezka - tak lze nazvat Pas pro Evropu. Několik oblastí pro celoroční tvorbu roverské činnosti. Program může být uskutečněn doma či v zahraničí - efektivně za využití Eurošlápot. Při putování mezi nimi lze využít základen ze seznamu Kde přebývat v Evropě?. A kdo má dostatek času, může se vydat na zkušenou jako instruktor skautského centra v  Programu pro dobrovolníky. To je v kostce projekt Evropa pro Tebe!. Několik vhodně uchopených myšlenek, na kterých lze úspěšně postavit pestrý a užitečný program roverského kmene. Volně a moderně, při možné spolupráci se skauty v zahraničí i reflektování problémů současné společnosti. Navíc při pocitu, že podobně tak připravuje svou činnost „many of Venture Scouts, Rovers and Rangers all over Europe“, které přitom můžete potkat.

 

Celoevropský adresář, či lépe průvodce Kde přebývat v Evropě? poskytuje mladým lidem informace o skautských centrech a tábořištích v Evropě. Některá centra jsou otevřena celoročně, některá pouze během prázdnin. V adresáři nalezneš kromě obecných informací ohledně vybavení či poplatku (který je vzhledem k cenám oficiálních campů symbolický) také popis okolí a kontaktní adresu, na které se dovíš více.

Na mnohých z nich probíhají programy Eurošlápot, které jsou připravovány národními skautskými organizacemi, ale i jednotlivými rs kmeny, které tak mohou plnit svou část Pasu pro Evropu. Tímto způsobem lze krásně a elegantně kombinovat jednotlivé části projektu Evropa Pro Tebe! dohromady. Nauč se využívat mezinárodních možnosti skautingu při výpravách do zahraničí!

 

Evropa se rychle mění. Lehce můžeme propadnout strachu a obavám z budoucnosti. V každé zemi nebo oblasti ve světě čelí mladí lidé mnoha problémům. Možná, že Tě některé společenské trendy znepokojují a rád bys něco udělal pro životní prostředí, proti růstu rasismu, násilí a hrabivosti, nezaměstnanosti, proti hrozbě drog a AIDS. Mnohé z nich jsou společné v celé Evropě. Pas pro Evropu slouží nejen k tomu, abys těmto problémům rozuměl, ale abys je úspěšně řešil. Rozvíjej ve svém rs kmeni projekty, pomocí kterých můžeš s čistým štítem čelit výzvám moderní společnosti. Buď připraven!

Základem Pasu pro Evropu je sada šesti „letenek“, kde nalezneš informace o všech jeho oblastech. Mladí lidé mají plánovat a účastnit se řady projektů, o kterých si. vedou záznamy ve speciálním mezinárodním pasu Při plnění podmínek Pasu pro Evropu mohou ke kroji nosit modrý šátek s emblémem šlápoty v jeho cípu. Pokud se zúčastní alespoň jednoho projektu v každé oblasti, budou oceněni evropským odznakem ve tvaru šlápoty bosé nohy.

·         Objevování Objevuj svět a lidi v něm. Rozvíjej svou osobnost cestováním, objevováním a řešením problémů.

·         Životní hodnoty Ať za Tebe mluví činy. Propaguj pozitivní hodnoty. Chraň přírodu. Podílej se na boji proti alkoholismu, kouření a drogám.

·         Demokracie Získávej praktické zkušenosti s fungováním demokracie. Účastni se rozhodování ve svém kmeni a organizaci. Organizuj skupinové projekty.

·         Kultura Važ si kultury, ze které pocházíš, ale i kultur ostatních. Účastni se výměn mládeže z různých zemí.

·         Sociální problémy Podílej se na projektech, které vyjadřují tvou solidaritu s lidmi, kteří mají problémy se zapojením do společnosti. Organizuj informační kampaně a projekty v sociální oblasti ve svém okolí.

·         Životní dráha Připravuj se na své budoucí povolání a rozvíjej své sociální dovednosti. Snaž se získat zkušenosti, které ti pomohou při výběru budoucího povolání.

Pas pro Evropu můžeš plnit doma, ale také na některé z Eurošlápot. Můžeš tábořit společně se skauty z mnoha zemí a zároveň s nimi spolupracovat! Výhodou je možnost plnění v rs kmeni nebo samostatně. Záleží jen na Tobě či vašem kmeni a tvořivosti, s jakou dokážete tento projekt využít!

Eurošlápoty

Cílem Eurošlápot je povzbuzovat mladé lidi, aby cestovali a plnili projekty Pasu pro Evropu společně se skauty z jiných států. Eurošlápoty jsou místa po celé Evropě, kde se můžeš zúčastnit aktivit ze šesti oblastí Pasu pro Evropu. Využij jednoho, dvou nebo i deseti těchto míst jako základen pro objevování Evropy, při němž se zúčastníš zajímavých aktivit.

Projekty například obsahují obnovu hradu, ochranu písečných dun, objevování vodních kanálů, organizování tábora pro mladé uprchlíky, ochrana středozemského lesa, pozorování ptáků, jachting na poloostrově, boj proti požárům, výrobu sýra, učení se hry na klasické hudební nástroje, ochranu alpských luk, jeskyňaření, archeologické vykopávky, stopování v divočině a mnoho dalších. Vymyslete se svým kmenem vlastní Eurošlápotu a namísto abyste jezdili do zahraničí, skauti odjinud se pohrnou k nám. Je tu něco pro každého. Je zde něco i pro Tebe!

S Eurošlápotami se vydáš objevovat Evropu. Pozoruj, hledej, přemýšlej a snaž se něco změnit v oblastech, které se týkají Tebe, i ostatních. Objevovat Evropu znamená překračovat hranice nejen mezi zeměmi, ale i hranice skryté v našich myslích. S Eurošlápotami se naučíš více o lidech, kulturách a náboženstvích v různých zemích. Pochopíš a získáš úctu pro svět a jeho pestrost. Sám tak přispěješ k mezinárodnímu porozumění, k otevřenější a tolerantnější společnosti.

Program pro dobrovolníky

Umíš alespoň trochu některý ze západoevropských jazyků a chceš si vyzkoušet práci jako instruktor ve skautském centru? Potom právě pro Tebe je zde Program pro dobrovolníky. Setkáš se skauty a skautkami s podobnými zájmy z různých zemí a budeš mít šanci strávit s nimi několik dní při společné práci pro druhé při zajišťování hladkého chodu centra. Poznáš nejen jiné, ale pomocí nich i sám sebe. Navíc se zdokonalíš v cizím jazyce a poznáš, v čem se odlišují jiné skautské organizace a co máme společné.

Ve většině center bude probíhat program Eurošlápot, který budeš organizačně pomáhat zajišťovat. Můžeš být vyslán jako pozorovatel a po návratu se svým rs kmenem na nějaké naší skautské základně udělat v příštím roce vlastní českou. Neboj se zapojit do skautské práce v zahraničí - je to velká životní zkušenost! A snadná příležitost!

Informace

Přestože je projekt Evropa Pro Tebe! zaměřen na roverský věk, neškodí, když s ním seznámíte vůdce oddílů a středisek. Je to další krok k chápání potřebné odlišnosti roverského programu od skautského. Seznamte s ním i mladší členy vašich oddílů, kteří se budou těšit, až budou rovery či rangers a budou se moci také zapojit. Vlastní vznik tohoto programu je spojen s reakcí Evropského skautského regionu na úbytek skautů právě v roverském věku. Sedm let od vzniku a velký nárůst zájmu o tento program dokazuje, že se jedná o trefu do černého!

Na zahraničním odboru jsou každým rokem k dispozici nové brožurky Eurošlápot a Kde přebývat v Evropě? včetně Programu po dobrovolníky. K dispozici jsou ve francouzštině, angličtině a němčině. Jejich elektronickou verzi nalezneš i na WWW stránkách Evropského skautského regionu: http://www.scout.org/europe.